Konstrukcja czworokąta.

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
Oildale
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 29 gru 2012, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 3 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: Oildale »

Pokaże, że zbiór tych punktów jest krzywą stożkową.
Rozpatrzmy sobie układ współrzędnych kartezjańskich. Niech \(\displaystyle{ A=1}\) i \(\displaystyle{ C=-1}\). Niech różnica odległości to będzie \(\displaystyle{ d}\).
Pokaże, że zbiór rozwiązań \(\displaystyle{ \sqrt{y^{2} + (1-x)^{2}}-\sqrt{y^{2} + (1+x)^{2}}=d \vee \sqrt{y^{2} + (1+x)^{2}}-sqrt{y^{2} + (1-x)^{2}}=d}\). Po kilku przekształceniach \(\displaystyle{ \sqrt{y^{2} + (1-x)^{2}}=x/d - d \vee \sqrt{y^{2} + (1-x)^{2}}=-x/d+d}\).
Jest to równoważne \(\displaystyle{ y^{2} + (1-x)^{2}=x^{2}/d^{2} - 2x + d^2}\). Stąd już łatwo widać że jest to krzywa stożkowa. Teraz wystarczy mając już ten trójkąt \(\displaystyle{ ABC}\) dobrać \(\displaystyle{ 5}\) punktów \(\displaystyle{ X_{1}, ... X_{5}}\) tak aby w \(\displaystyle{ ABCX_{i}}\) dało się wpisać okrąg. Te \(\displaystyle{ 5}\) punktów jednoznacznie wyznaczają nam krzywą stożkową. Wystarczy wziąć punkt przecięcia tej krzywej stożkowej z okręgiem opisanym na \(\displaystyle{ ABC}\) (może być więcej niż 1, ale łatwo sprawdzić który jest dobry.).
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: anna_ »

Krzywe stożkowe chyba wykraczają poza program szkoły średniej, ale być może autorka coś z tego zrozumie. Ja niestety nie rozumiem.

Wzywam posiłki
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: Ponewor »

Oildale, popraw zapis, bo nie wiem co miejscami masz na myśli więc tego za Ciebie nie zrobię.
Moje pytania: jak dobrać pięć takich punktów? Jak skonstruować krzywą stożkową przechodzącą przez pięć punktów?
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: bb314 »

anna_ pisze:Wzywam posiłki
Prosisz i jestem


Ukryta treść:    
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: Math_s »

Nie spodziewałam się, że to będzie tak "gorący" temat Owszem, krzywe stożkowe, to coś, czego w liceum nie ma, pojawia się jedynie w "ciekawostkach", typu, "czy wiesz, że..."
Dzięki za rysunki konstrukcyjne, ale wdzięczna bym była, za jak to (jak w załączniku dodanym przez anna)"łopatologiczne" wyjaśnienie.

Powiedzmy, że ok, niech, że ten pkt się znajduje na środku łuku CA, ale jakieś wyjaśnienie - dlaczego? 244028.htm




P.S Próbowałam to jakoś narysować używając wyłącznie konstrukcji które znam...
Ostatnio zmieniony 17 sty 2013, o 22:54 przez Math_s, łącznie zmieniany 1 raz.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: anna_ »

bb314 podała konsktrukcję do Twojego przykładu. Jest w ukrytej treści.
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: Math_s »

aha, ok, tylko nie mogę tego załącznika otworzyć...
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: anna_ »

Kliknij pokaż, powinnaś zobaczyć konstrukcję.
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: Math_s »

Ahaaa! ! !... dobra, dzięki wielkie wszystkim za pomoc )-- 17 sty 2013, o 23:05 --aaa właściwie, to nie ... jeszcze jedno...
mógłby ktoś wyjaśnić, dlaczego tak? skąd mam wiedzieć, że mam zrobić trzy okręgi styczne, a potem te proste...
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: bb314 »

Zapomniałam o dowodzie. Oto on:



\(\displaystyle{ \sphericalangle ASC=\sphericalangle ABC}\) - kąty wpisane w okrąg \(\displaystyle{ o}\) oparte na łuku \(\displaystyle{ AC\ \ \ \to\ \ \ \sphericalangle ASC=\beta}\)

\(\displaystyle{ \sphericalangle AEC=\frac12 \sphericalangle CSA}\) - kąt wpisany i środkowy w okręgu \(\displaystyle{ s}\) oparte na łuku \(\displaystyle{ CA}\)

\(\displaystyle{ \sphericalangle CSA=360^o-\sphericalangle ASC=360^o-\beta\ \ \ \to\ \ \ \sphericalangle AEC=180^o-\frac{\beta}{2}}\)

\(\displaystyle{ \gamma=180^o-\sphericalangle AEC\ \ \ \to\ \ \ \blue \gamma=\frac{\beta}{2}}\)

czworokąt \(\displaystyle{ ABCD}\) wpisany w okrąg \(\displaystyle{ o\ \ \ \to\ \ \ \delta+\beta=180^o\ \ \ \to\ \ \ \delta=180^o-\beta}\)

\(\displaystyle{ \sphericalangle ECD=180^o-\left(\gamma+\delta\right)=180^o-\left( \frac{\beta}{2}+180^o-\beta\right) \ \ \ \to\ \ \ \blue\sphericalangle ECD=\frac{\beta}{2}\black\ \ \ \to}\)

\(\displaystyle{ \sphericalangle ECD=\gamma\ \ \ \to\ \ \ \blue ED=CD}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} AD-CD=AD-ED=AE=AF \\ AF=AB-BF=AB-BC \end{cases}}\) \(\displaystyle{ \,\ \,\ \to\ \ \ AD-CD=AB-BC\ \ \ \to}\)

\(\displaystyle{ \to\ \ \ \red AD+BC=AB+CD\black\ \ \ \ \to\ \ \ \ -}\) w czworokąt \(\displaystyle{ ABCD}\) można wpisać okrąg
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: Math_s »

Dzięki! ! !
Powiedz proszę jeszcze, dlaczego wyszłaś od tego, że należy zrobić trzy okręgi styczne do siebie? ? ?
Skąd taki, a nie inny, punkt wyjścia ? ? ?
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: bb314 »

Tylko dwa okręgi są styczne (zewnętrznie).
Pierwszy to okrąg \(\displaystyle{ b}\), potrzebny do przeniesienia \(\displaystyle{ BC}\) na \(\displaystyle{ AB}\) dla uzyskania różnicy \(\displaystyle{ AF=AB-BC}\)
Drugi, styczny do niego, okrąg o środku w \(\displaystyle{ A}\), potrzebny do uwzględnienia różnicy \(\displaystyle{ AB-BC}\) na boku \(\displaystyle{ AD}\)
Okrąg \(\displaystyle{ s}\) potrzebny do ustalenia punktu \(\displaystyle{ E}\).

Punktem wyjścia było uzyskanie \(\displaystyle{ AD-CD=AB-BC}\), bo to daje równość \(\displaystyle{ AD+BC=AB+CD}\), która jest warunkiem koniecznym, żeby w czworokąt \(\displaystyle{ ABCD}\) dało się wpisać okrąg.
Math_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 23 paź 2012, o 18:59
Płeć: Kobieta
Podziękował: 52 razy

Konstrukcja czworokąta.

Post autor: Math_s »

Dzięki ! ! !
Już, ok
ODPOWIEDZ