podział kąta na 6 równych części

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
BlueSky
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 11 cze 2011, o 20:27
Płeć: Kobieta
Podziękował: 31 razy

podział kąta na 6 równych części

Post autor: BlueSky »

Niech \(\displaystyle{ \phi}\) będzie kątem spełniającym \(\displaystyle{ \cos\phi= \frac{ \sqrt{3} }{4}}\). Czy kąt \(\displaystyle{ \phi}\), przy pomocy cyrkla i linijki, można podzielić na 6 równych części?
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

podział kąta na 6 równych części

Post autor: anna_ »

Z tego co mi wiadomo trysekcja kąta przy pomocy linijki i cyrkla nie jest możliwa.
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

podział kąta na 6 równych części

Post autor: Marcinek665 »

Zgodnie z teorią Galois, jest możliwa, jeśli wielomian \(\displaystyle{ 4x^3 - 3x - \cos \varphi}\) jest rozkładalny nad ciałem \(\displaystyle{ \mathbb{Q}\left[ \cos \varphi \right]}\). Tutaj już mamy wartość cosinusa, więc sytuacja się upraszcza. Dalej nie pomogę, bo mam zbyt mało wiedzy.
BlueSky
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 11 cze 2011, o 20:27
Płeć: Kobieta
Podziękował: 31 razy

podział kąta na 6 równych części

Post autor: BlueSky »

Hm... Czyli wystarczy pokazać, że można/nie można podzielić kąt na 3 równe części, tak jak napisał Marcinek665, a z tego później wynika, że można/nie można podzielić na 6 części. Dobrze myślę?
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

podział kąta na 6 równych części

Post autor: Marcinek665 »

Tak, bo jak podzielisz na \(\displaystyle{ 3}\) części, to potem możesz je podzielić jeszcze na \(\displaystyle{ 2}\), a w efekcie dostaniesz podział na \(\displaystyle{ 6}\) części. Kluczowe jest rozstrzygnięcie rozkładalności, o której wspomniałem.
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

podział kąta na 6 równych części

Post autor: Lorek »

Marcinek665 pisze:Zgodnie z teorią Galois, jest możliwa, jeśli wielomian \(\displaystyle{ 4x^3 - 3x - \cos \varphi}\) jest rozkładalny nad ciałem \(\displaystyle{ \mathbb{Q}\left[ \cos \varphi \right]}\).
Co w naszym przykładzie sprowadza się do sprawdzenia czy wielomian \(\displaystyle{ 4x^3-3x-\frac{\sqrt{3}}{4}}\) ma pierwiastek postaci \(\displaystyle{ a+b\frac{\sqrt{3}}{4},\ a,b\in\mathbb{Q}}\) (no, nie tylko, ale jak nie ma takiego pierwiastka to na pewno nie jest rozkładalny, a chyba nie ma).
BlueSky
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 11 cze 2011, o 20:27
Płeć: Kobieta
Podziękował: 31 razy

podział kąta na 6 równych części

Post autor: BlueSky »

Już wszystko rozumiem, dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ