konstrukcja trojkata

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
mateusz1511
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 lut 2007, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

konstrukcja trojkata

Post autor: mateusz1511 »

mam problem z zadaniem: jest dowolny trojkat ostrokatny. mam z niego wybrac podstawe, wysokosc opuszczona na ta podstawe i jeszcze jedna wysokosc, jako dane

poten mam z tych odcinkow zbudowac taki sam trojkat .... nie mam pojecia jak to zrobic (majac takie dane: bok i dwie wysokosci) .. bardzo prosze o pomoc
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

konstrukcja trojkata

Post autor: *Kasia »

Ja bym kombinowała jakoś tak:
Masz podstawę, konstrujuujesz symetralną, masz jej środek. Zakreślasz łuk o promieniu równym połowie podstawy i środku w jej środku (punkty na tym okręgu są takie, że jeżeli połączymy je z końcami podstawy to uzyskujemy kąt prosty). Z końca podstawy zakreślasz łuk o dł. tej drugiej wysokości i znajdujesz miejsce przecięcia z poprzednim. Masz już wysokość (można ją znaleźć w dwóch miejscach, po obu stronach podstawy).
Teraz konstruujesz prostą równoległą do podstawy w odległości wysokości opadającej na nią wysokości (są dwie takie). Znajdujesz punkt przecięcia z prostą poprowadzoną przez odpowiedni koniec podstawy i koniec wysokości (tej nie opadającej na podstawę) i masz trzeci wierzchołek trójkąta.
Mam nadzieję, że nic nie pomyliłam. Teraz tylko dowód poprawności, ale to raczej nietrudne.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

konstrukcja trojkata

Post autor: yorgin »

Dane:\(\displaystyle{ a,h_a,h_b}\)
1. Na prostej p kładziesz dany bok a.
2. Konstruujesz prostą r równoległą do p odległą o \(\displaystyle{ h_a}\) na której leży 3 wierzchołek trójkąta.
3. Z jednego z końców odcinka a zataczasz okrąg O o promieniu \(\displaystyle{ h_b}\)
4. Konstruujesz styczną s do okręgu O przechodzącą przez koniec odcinka a z którego nie zataczałeś okręgu i przecinającą prostą r.
5. Fragment stycznej s zawarty między prostymi p i r to szukany bok b a punkt przecięcia się prostych r i s to trzeci szukany wierzchołek.
ODPOWIEDZ