Trysekcja kąta

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Trysekcja kąta

Post autor: scyth »

Czyli twierdzisz, że dla dowolnego punktu na tej prostej dostajesz trysekcję kąta? Przecież to nieprawda - zauważ, że gdy weźmiesz taki punkt na prostej, żeby wewnętrzne punkty tworzyły z nim trójkąt równoboczny, to wówczas dwa trójkąty zewnętrzne też musiałyby być równoboczne, a to jest niemożliwe, bo jest to ośmiokąt a nie sześciokąt.
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Trysekcja kąta

Post autor: timon92 »

scyth pisze:Czyli twierdzisz, że dla dowolnego punktu na tej prostej dostajesz trysekcję kąta? Przecież to nieprawda - zauważ, że gdy weźmiesz taki punkt na prostej, żeby wewnętrzne punkty tworzyły z nim trójkąt równoboczny, to wówczas dwa trójkąty zewnętrzne też musiałyby być równoboczne, a to jest niemożliwe, bo jest to ośmiokąt a nie sześciokąt.
nie musiałyby być

można pokazać, że ta konstrukcja daje trysekcję tylko dla punktu na okręgu lub środka okręgu, akurat mam chwilę czasu to napiszę zaraz dowód
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Trysekcja kąta

Post autor: scyth »

No tak, w zasadzie od razu można wskazać jakie musiałyby być to trójkąty (z racji ośmiościanu). Tak czy siak łatwo można wskazać punkty, dla których brak trysekcji jest oczywista.
MrChroome
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 29 sie 2013, o 14:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Trysekcja kąta

Post autor: MrChroome »

To wskaż te punkty. Jestem wzrokowcem, więc muszę się o tym przekonać w ten sposób (ale i tak większości rzeczy nie rozumiem).
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Trysekcja kąta

Post autor: yorgin »

Moja próba trysekcji losowego kąta.

Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Trysekcja kąta

Post autor: timon92 »

MrChroome pisze:To wskaż te punkty. Jestem wzrokowcem, więc muszę się o tym przekonać w ten sposób (ale i tak większości rzeczy nie rozumiem).
Wszystkie punkty poza tymi dwoma o których pisałem są kontrprzykładami

Poniżej obiecany dowód.

Lemat. Dany jest czworokąt \(\displaystyle{ ABCD}\) w którym \(\displaystyle{ \angle ABD = \angle DBC}\) oraz \(\displaystyle{ AD=DC}\). Wówczas prosta \(\displaystyle{ BD}\) jest symetralną odcinka \(\displaystyle{ AC}\) lub czworokąt \(\displaystyle{ ABCD}\) daje się wpisać w okrąg.

Dowód lematu. Jeśli \(\displaystyle{ AB=BC}\) to \(\displaystyle{ BD}\) jest symetralną odcinka \(\displaystyle{ AC}\) (bo \(\displaystyle{ AB=BC}\) oraz \(\displaystyle{ AD=DC}\).

Jeśli \(\displaystyle{ AB \neq BC}\) to \(\displaystyle{ AB<BC}\) lub \(\displaystyle{ AB>BC}\). Bez straty ogólności załóżmy, że \(\displaystyle{ AB<BC}\) (dowód w drugim przypadku przebiega identycznie). Odbijmy punkt \(\displaystyle{ A}\) symetrycznie względem prostej \(\displaystyle{ BD}\) i oznaczmy odbicie przez \(\displaystyle{ E}\). Wówczas trójkąty \(\displaystyle{ DAB, DEB}\) są przystające, w szczególności \(\displaystyle{ \angle ABD = \angle DBE}\), \(\displaystyle{ AB=BE}\) i \(\displaystyle{ AD=DE}\). Zatem \(\displaystyle{ E}\) leży na odcinku \(\displaystyle{ BC}\) (bo \(\displaystyle{ \angle DBE = \angle ABD = \angle DBC}\) oraz \(\displaystyle{ BE = AB < BC}\)). Poza tym \(\displaystyle{ DE=DA=DC}\), czyli trójkąt \(\displaystyle{ DCE}\) jest równoramienny, więc \(\displaystyle{ \angle ECD = \angle DEC}\). Zatem \(\displaystyle{ \angle BCD + \angle DAB = \angle ECD + \angle BED = \angle ECD + \angle DEC = 180^\circ}\). Punkty \(\displaystyle{ A,C}\) leżą po różnych stronach prostej \(\displaystyle{ BD}\), więc ostatnia równość oznacza że punkty \(\displaystyle{ A,B,C,D}\) leżą na okręgu.

Twierdzenie. Powyższa konstrukcja daje trysekcję tylko dla środka danego okręgu i punktu leżącego na danym okręgu.

Dowód. Posiłkuję się rysunkiem MrChroome'a. Oznaczmy kolejne wierzchołki ośmiokąta literami \(\displaystyle{ A,B,C,D,E,F,G,H}\) tak, że te cztery punkty po lewej to \(\displaystyle{ A,B,C,D}\). Weźmy punkt \(\displaystyle{ P}\) na prostej poziomej i załóżmy, że \(\displaystyle{ \angle APB = \angle BPC = \angle CPD}\). Czworokąt \(\displaystyle{ ABCP}\) spełnia założenia lematu, więc czworokąt \(\displaystyle{ ABCP}\) jest wpisany w okrąg lub \(\displaystyle{ BP}\) jest symetralną odcinka \(\displaystyle{ AC}\). W pierwszym przypadku \(\displaystyle{ P}\) leży na naszym okręgu. W drugim przypadku leży na symetralnej odcinka \(\displaystyle{ AC}\) oraz na prostej poziomej czyli na symetralnej odcinka \(\displaystyle{ BC}\), czyli jest środkiem naszego okręgu.
MrChroome
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 29 sie 2013, o 14:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Trysekcja kąta

Post autor: MrChroome »

Panie yorgin prosiłbym o dokonanie trysekcjikonta o mniejszej rozwartości niż 135stopni (dokonałem kolejnych pomiarów i wyszło mi, że kąty większe od 135stopni są "niestrysekcjonowalne" moją metodą.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Trysekcja kąta

Post autor: yorgin »

Bez różnicy.

MrChroome
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 29 sie 2013, o 14:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Trysekcja kąta

Post autor: MrChroome »

No cóż... W następne wakacje spróbuję po raz kolejny ^^.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Trysekcja kąta

Post autor: yorgin »

Próbować możesz, jednak jak pisałem wcześniej:
nie da się dokonać trysekcji dowolnego kąta używając wyłącznie cyrkla i linijki
MadJack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: 21 lis 2010, o 22:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 35 razy

Trysekcja kąta

Post autor: MadJack »

MrChroome, skoro lubisz bawić się w konstrukcje, poszukaj sobie jakichś, które są do rozwiązania Wyszła Ci całkiem ciekawa konstrukcja, ale tak jak pisali inni- udowodniono, że trysekcja dowolnego kąta jest niemożliwa do wykonania za pomocą cyrkla i linijki. Zatem, zamiast siedzieć bezproduktywnie nad trysekcją, spróbuj rozwijać się podczas zmagań z konstrukcjami, które jesteś w stanie wykonać
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Trysekcja kąta

Post autor: kruszewski »

Problem trysekcji kąta jest rozstrzygnięty . Świetnie o tym pisze w:
"Trzy słynne problemy starożytnych Greków" autorstwa Andrzeja Strojnowskiego. Rozdział VI, strona 42 i dalsze.
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1995. ISBN 83-02-05348.

W.Kr.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Trysekcja kąta

Post autor: AiDi »

MrChroome pisze:
yorgin pisze:Kolegom wyżej chodzi o to, że nie da się dokonać trysekcji dowolnego kąta używając wyłącznie cyrkla i linijki.
To po co to całe forum???
No między innymi po to, żeby uświadamiać takie osoby jak ty, że nie da się wykonać trysekcji dowolnego kata używając wyłącznie cyrkla i linijki. Ja nie rozumiem, czemu tak ciężko przyjąć to do wiadomości?
dzialka11o
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 12 wrz 2012, o 16:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 2 razy

Trysekcja kąta

Post autor: dzialka11o »

Trysekcja Kąta dowolnego w oparciu o miarę łukową jest mozliwa i wykonalna
metodą konstrukcyjną ;
To dość ciekawe spostrzeżenie . Wymaga wielkiej wiedzy i umiejetnosci .
Dochodziłem do tego prawie dziesieć lat .
Niebawem to przedstawię . Troszkę cierpliwości .
Puki co proponuję zapoznać się z "puktem Morleya ".
( szukaj : Morley center ).
i Twierdzeniem Morleya .
Tu nasuną sie ciekawe zależności .
Życzę powodzenia : Warto próbować .
Zainteresowanym podaję swój roboczy mail kontaktowy .
{ alina12345@pocztaonet.pl }
Nie sposób to przedłożyć w tym małym okienku .
T.W.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Trysekcja kąta

Post autor: AiDi »

dzialka11o pisze:Trysekcja Kąta dowolnego w oparciu o miarę łukową jest mozliwa i wykonalna
metodą konstrukcyjną ;
To dość ciekawe spostrzeżenie . Wymaga wielkiej wiedzy i umiejetnosci .
Dochodziłem do tego prawie dziesieć lat .
Nie jest możliwa i zostało to już dawno temu UDOWODNIONE. Bądź łaskaw najpierw wskazać błąd w tym dowodzie, bo inaczej dalsza dyskusja jest bez sensu.
Rozumiem, że osoba mająca 15 lat może mieć problem, żeby to zrozumieć, ale 67 lat? Coś chyba jest nie tak
ODPOWIEDZ