Opisać kwadrat na czworokącie

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
Awatar użytkownika
Ziom Ziomisław
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 12 sty 2006, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: I LO Inowrocław
Pomógł: 20 razy

Opisać kwadrat na czworokącie

Post autor: Ziom Ziomisław »

W jaki sposób, kożystając z metod konstrukcyjnych opisać kwadrat na danym czworokącie jeśli wiemy, że jest to możliwe (tzn. można opisać kwadrat na tym konkretnym czworokącie).
Dość kłopotliwe zadanko, jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
Puzon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 13 sty 2007, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stary i Nowy Sącz
Pomógł: 20 razy

Opisać kwadrat na czworokącie

Post autor: Puzon »

wydaje mi się że zadanie jeśli ma 1 rozwiązanie to z automatu ma ich wiele (opisz sobie kwadrat na kwadracie), ponadto czworokąt powinien być wypukły itd. itp.
więc należało by ustalić (zdefiniować) na czym to opisanie ma polegać, czy w oparciu o same wierzchołki czworokąta, czy jego boki mogą należeć do boków kwadratu opisanego, czy ma to być kwadrat o najmniejszym polu etc. etc.
Awatar użytkownika
Ziom Ziomisław
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 12 sty 2006, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: I LO Inowrocław
Pomógł: 20 razy

Opisać kwadrat na czworokącie

Post autor: Ziom Ziomisław »

Widzisz napisałem orginalną treść zadania, taką jaką usłyszałem. Co do definicji opisania - moim zdaniem ma to poprostu wyglądać tak, że na 1 boku kwadratu znajduje się 1 wierzchołek czworokątu.
Awatar użytkownika
Puzon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 13 sty 2007, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stary i Nowy Sącz
Pomógł: 20 razy

Opisać kwadrat na czworokącie

Post autor: Puzon »

zatem co do prostokątów powinno być tak
na 2 przeciwległych bokach wyznaczamy środek i prostopadłą do tych boków, zakreślasz okręgi o środkach w środkach boków (hyhy) i promieniu=pół boku; punkt przecięcia okręgu z prostopadłą wyznacza wierzchołek opisywanego kwadratu, potem już tylko łączysz ten wierzchołek z wierzchołkami prostokąta, przedłużasz i tak samo na przeciwległej stonie i już się powinien pojawić szukany kwadrat
a co do pozostałych czworokątów to jeszcze nie myślałem
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Opisać kwadrat na czworokącie

Post autor: Bierut »

To na latawcu będzie też łatwo. Przedłużamy jego przekątne i rysujemy proste prostopadłe przechodzące przec wieżchołki latawca (razem cztery). W ten sposób powstanie szukany kwadrat.


Ale myślę, że w zadaniu jest powiedziane, że jedyne co wiemy o tym czworokącie, to to że da się na nim opisać kwadrat. Nie wiadomo jaką dokładnie jest on figurą, a na oko nie zawsze widać. Więc trzeba poszukać uniwersalnego sposobu.
Awatar użytkownika
Puzon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 13 sty 2007, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stary i Nowy Sącz
Pomógł: 20 razy

Opisać kwadrat na czworokącie

Post autor: Puzon »

Bierut pisze:To na latawcu będzie też łatwo. Przedłużamy jego przekątne i rysujemy proste prostopadłe przechodzące przec wieżchołki latawca (razem cztery). W ten sposób powstanie szukany kwadrat.
jeśli latawiec to deltoid to troszkę się nie zgodzę z ta konstrukcją
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Opisać kwadrat na czworokącie

Post autor: Bierut »

Puzon, przeczytaj dokładnie treść zadania, a szczegulnie ten kawałek:
Ziom Ziomisław pisze:wiemy, że jest to możliwe (tzn. można opisać kwadrat na tym konkretnym czworokącie)
Deltoid, który narysowałeś nie spełnia warunków zadania. Ja nie powiedziałem, że na każdym latawcu można opisać kwadrat. Pokazałem tylko jak to zrobić, jeśli wiemy, iż to możliwe.
Awatar użytkownika
Puzon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 13 sty 2007, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stary i Nowy Sącz
Pomógł: 20 razy

Opisać kwadrat na czworokącie

Post autor: Puzon »

Bierut pisze:Pokazałem tylko jak to zrobić, jeśli wiemy, iż to możliwe.
faktycznie nie wczytałem się w treść zadania, które ma w sobie to założenie, że się da opisać kwadrat, a ja się skupiłem na czym się da opisać, a to subtelna różnica, którą zauważyłeś
co do rozwiązania problemu proponuję podejśc do nie od strony d**y, czyli narysować dużo kawdratów wpisać w nie czworokąty i szukać prawidłowości
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Opisać kwadrat na czworokącie

Post autor: Bierut »

Wracam do tego tematu troche późno, ale ciekawi mnie rozwiązanie, a widzę, że nadal nie ma. Już wcześniej niż Puzon powiedział, zrobiłem tak jak on. Jedyne do czego doszedłem, to to że jeżeli już się opisze ten kwadrat, to każdy jego kąt z najbliższymi kątami czworokąta wpisanego twożą trujkąt, w którego skład wchodzą dwa mniejsze - równoramienne, o wszystkich ramionach tej samej długości.

Mam nadzieję, że w miarę jasno powiedziałem o co mi chodzi.
ODPOWIEDZ