brakujący rzut

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
hunter5556
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 6 sie 2011, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 8 razy

brakujący rzut

Post autor: hunter5556 »

witam

czy dobrze zrobiłem ten rzut

miałem dorysowac brakujący rzut boczny (grubą linią)
Ostatnio zmieniony 30 paź 2011, o 12:45 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

brakujący rzut

Post autor: mat_61 »

Nie bardzo.

Zauważ, że w rzucie z przodu są zaznaczone dwie krawędzie (trzy "kropkowe" jednostki od dołu), których nie ma w wykonanym przez Ciebie rzucie z boku.
hunter5556
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 6 sie 2011, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 8 razy

brakujący rzut

Post autor: hunter5556 »

wiem o tych krawędziach ale nie wiem jak je odwzrowoać, wogole nie wybrażam sobie ich w 3 d mozę to jakaś pomyłka w zadaniu jest
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

brakujący rzut

Post autor: mat_61 »

Nie to nie jest pomyłka.
Zauważ, że taka linia musi oznaczać istniejącą krawędź. Ponieważ w rzucie z góry nie widać żadnej "dodatkowej" linii dla tej krawędzi to oznacza, że musi ona (tzn. linia oznaczająca tą krawędź) pokrywać się z inną linią/krawędzią.
Wynika z tego, że w rzucie z boku na wysokości "trzech jednostek" od dołu jest załamanie bocznej krawędzi na prawej i lewej stronie, które musisz połączyć ze sobą dowolną krzywą "bez załamań" tzn. nie dającą w rzucie z góry żadnych dodatkowych linii/krawędzi.
Czyli te rzuty mogą wyglądać np. tak:
obrazek-matematyka.jpg
obrazek-matematyka.jpg (4.39 KiB) Przejrzano 174 razy
Oczywiście jeżeli masz zaznaczyć także krawędzie niewidoczne, to musisz ją do tego rzutu dorysować.
hunter5556
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 6 sie 2011, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 8 razy

brakujący rzut

Post autor: hunter5556 »

ok a od spodu nie moze byc zadnego "wklęśnięcia", ponieważ musialebymsy to widziec na ruzcie górnym, prawda


a co "łagodnego załamainia u góry, to chyba tu jest bardzo wiele form jakie może przybrać ten rzut np czy może być łagodne załamanie tak jak to ty pokazałes tylko z prawej czyli coś na kształto skoczni narciarskiej ????
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

brakujący rzut

Post autor: mat_61 »

hunter5556 pisze:ok a od spodu nie moze byc zadnego "wklęśnięcia", ponieważ musialebymsy to widziec na ruzcie górnym, prawda
Nie do końca. Może być takie "wklęśnięcie" które nie będzie widoczne z góry ale będzie widoczne z boku. Wszystko zależy od konkretnego przykładu. Po prostu musisz narysować wszystkie krawędzie (z rozróżnieniem: widoczne/niewidoczne).
hunter5556 pisze:a co "łagodnego załamainia u góry, to chyba tu jest bardzo wiele form jakie może przybrać ten rzut np czy może być łagodne załamanie tak jak to ty pokazałes tylko z prawej czyli coś na kształto skoczni narciarskiej ????
Może tak być tylko z prawej ale z lewej także musi "coś" być co będzie krawędzią na odpowiedniej wysokości (czyli można np. "połączyć" lewą część lewego rysunku z prawą częścią prawego rysunku)
hunter5556
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 6 sie 2011, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 8 razy

brakujący rzut

Post autor: hunter5556 »

a tu dobrze zrobiłem rzut z góry prosze nie zwraca wagi na nieprecyzyjny rysunek pełen niedokłądości

Kod: Zaznacz cały

http://wstaw.org/w/Kux/
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

brakujący rzut

Post autor: mat_61 »

Niestety nie do końca.
Zamiar miałeś chyba dobry ale wykonanie znacznie gorsze (i to nie w sensie precyzji/dokładności linii ale samej konstrukcji)

1. Dwie poziome linie wewnątrz mniejszego prostokąta powinny być przesunięte do góry (zobacz jeszcze raz gdzie narysowałeś załamanie dwóch linii pomocniczych?)

2. Widok z góry powinien mieć dwie prostopadłe osie symetrii.
hunter5556
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 6 sie 2011, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 8 razy

brakujący rzut

Post autor: hunter5556 »

wiem wiem ale to moje "czeskie błędy po prostu za szybko to robiłem , nie wynikają one ze złej wizualizacji tej bryły lecz złego "transportowania elememntów "z rztu bocznego na górny dzieki za pomoc
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

brakujący rzut

Post autor: kruszewski »

Pierwszy rysunek:

W.Kr.
hunter5556
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 6 sie 2011, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 8 razy

brakujący rzut

Post autor: hunter5556 »

a ten rysunek mam dobry grbe linie to figry cienkie to pomocnicze(teoretycznie nieiwdoczne) rysunek jest niestaranny i są duże niedociągnięca prosze jedynie o ocene ogólnej ideii mojego brakującego rzutu


ODPOWIEDZ