Symetria środkowa.

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
esserpmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2 lut 2009, o 20:00
Płeć: Kobieta

Symetria środkowa.

Post autor: esserpmi »

Nie wiem jak sobie z tym poradzić...

Punkt B jest środkiem odcinka AC. Wyznacz \(\displaystyle{ S_C S_B S_C (D)}\), gdzie D jest dowolnym punktem płaszczyzny.
Awatar użytkownika
Burii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 5 maja 2011, o 23:06
Płeć: Kobieta
Pomógł: 3 razy

Symetria środkowa.

Post autor: Burii »

Niech \(\displaystyle{ D}\)' to obraz punktu \(\displaystyle{ D}\) w symetrii względem \(\displaystyle{ C, D''}\) obraz \(\displaystyle{ D'}\) w symetrii względem \(\displaystyle{ B. D'''}\) obraz punktu \(\displaystyle{ D''}\) względem punktu \(\displaystyle{ A}\) zauważ, że czworokąt \(\displaystyle{ D'''D''D'D}\) jest równoległobokiem ( porównaj boki \(\displaystyle{ DD' i D''D'''}\)oraz zbadaj ich położenie względem siebie) w rezultacie otrzymasz iż obraz punktu \(\displaystyle{ D}\) względem tych przekształceń to punkt będący obrazem \(\displaystyle{ D}\) względem \(\displaystyle{ B}\).
esserpmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2 lut 2009, o 20:00
Płeć: Kobieta

Symetria środkowa.

Post autor: esserpmi »

Burii pisze: w rezultacie otrzymasz iż obraz punktu \(\displaystyle{ D}\) względem tych przekształceń to punkt będący obrazem \(\displaystyle{ D}\) względem \(\displaystyle{ B}\).
nie rozumiem?

A to nie będzie translacja o wektor \(\displaystyle{ 2{BC}}\) punktu będącego obrazem punktu X w symetrii względem punktu C?
Awatar użytkownika
Burii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 5 maja 2011, o 23:06
Płeć: Kobieta
Pomógł: 3 razy

Symetria środkowa.

Post autor: Burii »

Twoja odpowiedź jest równoważna z moją gdyż są to te same przekształcenia( symetria względem \(\displaystyle{ B}\)).
esserpmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2 lut 2009, o 20:00
Płeć: Kobieta

Symetria środkowa.

Post autor: esserpmi »

no tak dziekuje ja do tego zadania podeszlam dokladnie tak samo
ODPOWIEDZ