Skonstruuj styczne.

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
kejszi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 20 lut 2011, o 17:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

Skonstruuj styczne.

Post autor: kejszi »

Zad.1
Skonstruuj styczne do danego okręgu równoległe do narysowanej prostej (rysunek )
Zad. 2
Skoknstruuj styczne do danego okręgu prostopadłe do narysowanej prostej (rysunek )
Zad.3
Narysuj prostą p. Zaznacz dowolny punkt N, należący do tej prostej. Skonstruuj okrąg styczny do prostej p w punkcie N.

Mam do tego rysunek, który wygląda tak, ze mamy koło z zaznaczonym środkiem a po prawej prostą.
Nie było mnie w szkole na tym temacie i nic nie rozumiem, proszę o wytłumaczenie. Jestem w gimnazjum.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Skonstruuj styczne.

Post autor: mat_61 »

Wskazówka:

1) Narysuj prostą prostopadłą do podanej prostej przechodzącą przez środek okręgu. Prosta ta przetnie okrąg w punktach A i B. Teraz narysuj przez te punkty proste równoległe do podanej prostej.

2) Narysuj prostą równoległą do podanej prostej przechodzącą przez środek okręgu. Prosta ta przetnie okrąg w punktach A i B. Teraz narysuj przez te punkty proste prostopadłe do podanej prostej.

3) Narysuj prostą prostopadłą do prostej p przechodzącą przez punkt N. Na tej narysowanej prostej zaznacz dowolny punkt S. Narysuj okrąg o środku w punkcie S i promieniu |SN|
ODPOWIEDZ