proste i płaszczyzny w przestrzeni, teoria

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
Awatar użytkownika
manoloa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 6 maja 2010, o 16:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin

proste i płaszczyzny w przestrzeni, teoria

Post autor: manoloa »

sparafrazowałam definicje. napisałam jak rozumiem rzutowanie. Nie wiem czy dobrze sparafrazowałam. Proszę o sprawdzenie i wytłumaczenie jeśli coś jest źle.


jeżeli prosta k jest równoległa do płaszczyzny to przez dowolny punkt leżący na płaszczyźnie możemy poprowadzić prostą równoległą do prostej k.

Rut równoległym na płaszczyznę w kierunku prostej k przebijającej tą płaszczyznę nazywamy przekształcenie przestrzeni w którym punktowi P leżącemu poza płaszczyzną przyporządkowujemy taki punkt P', że prosta przechodząca przez punkty P i P' jest równoległa do prostej k. Jeżeli punkt C w tym przekształceniu leży na płaszczyźnie to przyporządkowujemy mu punkt C', który leży w tym samym miejscu co punkt C.

Rzut równoległy odcinka jest punktem kiedy odcinek jest równoległy do prostej wyznaczającej kierunek rzutowania.

Rzut prostokątny to taki rodzaj rzutu równoległego w którym prosta wyznaczająca kierunek rzutowania jest prostopadla do rzutni

odległość punktu P od płaszczyzny to odnicenk którego 1 koncem jest punkt P, a drugim końcem jest jego rzut prostokątny

dwie proste k i l lezace w przestrzeni sa prostopadłe gdy mozemy dorysowac trzecia prosta d, która bedzie równoległa do prostej k i prostopadla do l.

prosta k bedzie prostopadla do płaszczyzny gdy mozemy znalezc dwie inne proste m i d, które będą prostopadłe do prostej k i do których będzie należał punkt P - punkt przecięcia się prostej k z płaszczyzna

dwie płaszyzny 1 i 2 są prostopadłe kiedy na płaszczyżnie 1 leży prosta k, a na płaszczyznie 2 prosta m i te proste są prostopadłe.
ODPOWIEDZ