Konstrukcja obrotu odcinka

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
daro94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2010, o 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Konstrukcja obrotu odcinka

Post autor: daro94 »

Witam!
Mam problem. Otóż na lekcji matematyki, gdy nauczycielka tłumaczyła konstrukcję obrotu odcinka o kąt 60 stopni zdarzyło się tak, że nie mogłem uważać na to co mówi. Gdy skończyła, konstrukcja była na tablicy a ja nic z tego nie wiedziałem. Muszę to mieć na jutro, a nie mam pojęcia jak to zrobić. Czy ktoś mógłby mi pomóc to zrobić? Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Mi?tówka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 15:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Białystok

Konstrukcja obrotu odcinka

Post autor: Mi?tówka »

Nie wiem, jak tłumaczyła to nauczycielka, ale... mając dany odcinek, narysuj okrąg, którego promieniem będzie ten odcinek. Następnie połóż nóżkę cyrkla na środku okręgu i odmierz długość promienia, czyli odcinka. Zabierz się do rysowania sześciokąta foremnego (przypominam, że wielokąt ten składa się z 6 trójkątów RÓWNOBOCZNYCH). Wystarczy ci zaznaczyć cyrklem jeden punkt (oddalony od końcowego punktu odcinka* o długość tego odcinka) i masz swój początkowy odcinek obrócony o \(\displaystyle{ 60}\)stopni.

_____
* końcowy punkt odcinka, mam tu na myśli nie środek okręgu, lecz punkt końcowy odcinka, którym styka się on z okręgiem
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

Konstrukcja obrotu odcinka

Post autor: piasek101 »

daro94 pisze:Witam!
Mam problem. Otóż na lekcji matematyki, gdy nauczycielka tłumaczyła konstrukcję obrotu odcinka o kąt 60 stopni ...
Względem czego ?
Mi?tówka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 15:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Białystok

Konstrukcja obrotu odcinka

Post autor: Mi?tówka »

[BTW. Napisałam o konstrukcji obrotu odcinka o kąt 60 stopni wokół końca odcinka. Domyślam się, że skoro autor nie napisał wokół jakiego punktu, chodziło mu o ten, ale kto wie . ]
ODPOWIEDZ