Średnia harmoniczna a konstrukcja

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
gerina
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 paź 2006, o 19:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jasło

Średnia harmoniczna a konstrukcja

Post autor: gerina »

Średnią harmoniczną długości dwóch danych odcinków można wyznaczyć konstruując dowolny trapez ( podstawy to właśnie te odcinki). Przez punkt przecięcia się jego przekątnych prowadzi się równoległy do podstaw odcinek pomiędzy nierównoległymi bokami. Jego długość to właśnie średnia harmoniczna dwóch danych odcinków. To już wiem. Niestety nie mam pojęcią jak to udowodnić. Bardzo proszę o pomoc. Pilne!!!
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Średnia harmoniczna a konstrukcja

Post autor: DEXiu »

Toto bardziej do Planimetrii pasuje, ale ponieważ cośtam zahacza o konstrukcje to nie będę się czepiał Nie rozwiążę całego zadania bo nie mam kartki pod ręką, ale kiedyś już je robiłem, więc dam wskazówkę: Zauważ, że przekątne trapezu przecinają się dzieląc wzajemnie w pewnym stosunku (oznacz sobie jakoś ten stosunek). Teraz korzystasz z tego stosunku i z tw. Talesa dla podstaw trapezu i odcinków tej prostej przechodzącej przez przecięcie przekątnych i po paru linijkach wychodzi co należało (zapisz sobie do czego dążysz i staraj się tak przekształcać i manipulować obliczeniami, żeby wyszło - z tego co pamiętam to gdzieś po drodze korzystałem z tego, że \(\displaystyle{ \frac{p}{p+q}+\frac{q}{p+q}=1}\) ale może Ty to obejdziesz jakoś )
gerina
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 paź 2006, o 19:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jasło

Średnia harmoniczna a konstrukcja

Post autor: gerina »

Mam dziś zaćmienie mózgu i nie dam sobie rady z tym. Bardzo prosiłabym o szczegółowe ("łopatologiczne") rozwiązanie, najlepiej z jakimś rysunkiem, bo bez tego ani rusz. Będę wdzięczna.

[ Dodano: 5 Październik 2006, 09:59 ]
Jak się spojrzy na zadanie o poranku to rozwiązanie samo przychodzi. Poradziłam sobie.
ODPOWIEDZ