Ślimak Teodorasa

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
Awatar użytkownika
kaber
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 28 sty 2006, o 13:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Świdwin
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Ślimak Teodorasa

Post autor: kaber »

Jak uzywać ślimaka Teodorasa? Wiem, że stosuje się go do konstrukcji odcinków o "dziwnych długościach". Konkretniej - muszę skonstruować odcinek \(\displaystyle{ \sqrt{5}b}\) Jak zrobić to przy użyciu tego ślimaka?
Awatar użytkownika
mati1233
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 22 mar 2006, o 22:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

Ślimak Teodorasa

Post autor: mati1233 »

Nie jestem pewien czy ten ślimak to ten, o którym myślę, ale zakładam, że tak. Służy on do tworzenia odcinków o długościach \(\displaystyle{ \sqrt{2} \sqrt{3} \sqrt{4} \sqrt {5}}\) itd. A rysuje się go tak:

Rysujesz trójkąt prostokątny równoramienny o bokach 1 i 1. Trzeci bok wynosi (z tw. Pana Pitagorasa) \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\). Dalej mając bok o długości \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) dorysowywujesz do niego odcinek prostopadły o długości 1 (mający swój początek w jednym z wierzchołków poprzediniego trójkąta, przy boku \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\)) i łączysz dwa pozostałe wierzchołki tak żeby wyszedł trójkąt o bokach: \(\displaystyle{ 1, \sqrt{2}}\) i trzeci bok (z tw. Pita.) \(\displaystyle{ /sqrt{3}}\). Potem dorysowywujesz kolejne odcinki prostopadłe o długościach 1 i powtają ci boki o długościach kolejnych liczb naturalnych. Jeżeli nie rozumiesz to napisz, narysuję Ci to

No a wracając do Twojego zadania - zamiast odcinka o długości 1, użyj odcinka o długości b.
Awatar użytkownika
kaber
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 28 sty 2006, o 13:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Świdwin
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Ślimak Teodorasa

Post autor: kaber »

W momencie, w którym dostałem maila z info o odpowiedzi na post, znalazłem tego ślimaka w moim pierwszym zeszycie z liceum Ale punkt za pomoc naturalnie się należy. Dziękuję!
iwons
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2009, o 00:02
Płeć: Kobieta

Ślimak Teodorasa

Post autor: iwons »

dzięki wielkie
ODPOWIEDZ