Graniastosłupy (liczenie)

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
fisz7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 cze 2009, o 14:15
Płeć: Mężczyzna

Graniastosłupy (liczenie)

Post autor: fisz7 »

Witam. Jest to mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość

Proszę was o odpowiedzi ewentualnie działania jakbyście mogli/mogły

Mam do policzenia 4 zadania:

1. Dany jest graniastosłup prawidłowy trójkątny o krawędzi podstaw długości 8 cm i przekątnej ścian bocznej 10 cm. Oblicz objętość i pole powierzchni bocznej tego graniastosłupa.

2. Podstawa graniastosłupa prostego jest romb o przekątnej 10 cm i 24 cm . Przekątna ściany bocznej ma 14 cm. Oblicz objętość graniastosłupa.

3. Podstawą graniastosłupa jest trójkąt prostokątny w którym przeciwprostokątna ma długość 12 cm a jeden z kątów ma miar 30 stopni przekątna największej ściany bocznej ma długość 13 cm. Oblicz pole powierzchni całkowitej i objętość graniastosłupa.

4. Przekątna prostopadłościanu o podstawie kwadratowej ma długość 10cm, jego wysokość ma długość 8 cm. Oblicz objętość tego prostopadłościanu.

Z góry wielkie dziękuję za wasze odpowiedzi

Podrawiam

P.S.
Odpowiedzi mi są potrzebne jak najszybciej
Najpóźniej do jutra do 7.40 rano
Darnok
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 12 paź 2007, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piastów /Warszawa
Pomógł: 64 razy

Graniastosłupy (liczenie)

Post autor: Darnok »

1) narysuj sobie sciane boczna (prostokat) ma dany jeden bok (8) oraz przekatna (10) ztem z pitagorasa policz 2 bok który jest wysokoscia graniastosłupa

2) najpierw musimy policzyc dł. krawedzi podstawy: wiedąc ze przekadne dziela sie na połowy powstaja w podstawie 4 trojakty prostokatne o przyprostokatnych 5 i 12 i z pitagorasa przeciwprostokatna która jest krawedzia podstawy a dalej to identycznie jak w 1)

3) narysuj sobie podstwe to jest trujkat (30,60,90) i korzystajac z jego własnosci obluiczysz pozostałe boki, pózniej musisz narysować sobie ściane z przeciw prostokatna podstawy i kolejny raz pitagorasem wysokosc bryły

4) oznacz krawędz podstawy jako a zatem przekatna podstawy ma dł. \(\displaystyle{ a \sqrt{2}}\)
i teraz trójkat prostokatny (przekatna graniastosłupa, przekatna podstawy, wysokosc) i pitagozasem wylicz a

starałem sie zrozumiale pisać ale jak bedziesz miał jakies problemy to pytaj
fisz7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 cze 2009, o 14:15
Płeć: Mężczyzna

Graniastosłupy (liczenie)

Post autor: fisz7 »

Powiem tak: Darnok jesteś Extra! Mój błąd to po prostu to, że nie zauważałem tego kąta prostego przy przekątnej ściany bocznej

Mam tylko problem z tym 9 mógłby ktoś jeszcze raz wytłumaczyć?

I jeszcze poproszę o możliwe sprawdzenie:

1. v= 16 pierwiastków z 3 x 6 = 96 pierwiastków z 3
Pb = 6 x 8 = 48

2. v= 120 x pierwiastek z 27 = 120 x 3 pierwiastki z 3 = 360 pierwiastków z 3

3. v= 36 pierwiastków z 3 x 5 = 180 pierwiastków z 3

Pc = 72 pierwiastki z 3 +150
ODPOWIEDZ