Rozetnij ostrosłup

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
bartezzo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 15 lut 2006, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: miechó
Podziękował: 1 raz

Rozetnij ostrosłup

Post autor: bartezzo »

Zadanie polega na rozcięciu ostrosłupa (może też być czwrościan jeśli komus to uławtwi zadanie) prawidłowego wzdłuż 3 krawędzi ale z zastrzezeniem ze kazde 2 rozciecia nie moga wychodzic z tego samego wierzchołka ani nie moga znajdowac się na jednej ścianie(czy tez podstawie jak kto woli) tej figury. Zadanie pozniej jeszcze jest rozbudowane ze musi powstac z tego jakas figura płaska ale sam poczatek jak dla mnie jest niewykonalny
PS- da sie to zrobic bo nauczyciel to kiedys wykonał

Ktos zna jakis sposob??
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Rozetnij ostrosłup

Post autor: DEXiu »

Ekhem Nie wiem czy dobrze zrozumiałem o co w tym chodzi, ale to faktycznie by podchodziło pod niewykonalne. Mamy zrobić trzy cięcia płaszczyznami przechodzącymi przez krawędzie, zatem każda z tych płaszczyzn przetnie co najmniej (a raczej dokładnie) dwie ściany. Żadna ściana nie może być "ciachnięta" więcej niż raz (zgodnie z warunkami zdania) ale ścian jest tylko 4 więc mogą być co najwyżej dwie płaszczyzny przecinające
Chyba że źle rozumiem
bartezzo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 15 lut 2006, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: miechó
Podziękował: 1 raz

Rozetnij ostrosłup

Post autor: bartezzo »

nie przecinamy plaszczyznami, przecinamy nozyczkami same krawedzie :) tak jakbys rozcinal model zrobiony z papieru ale i tak wychodzi ze tylko 2 takie ciecia mozna zrobic....chyba ze w jakichs innych geometriach(nie wiem czy sa takie bo nie znam :>) wychodzi ze ostroslup ma wiecej niz 6 krawedzi....

EDIT: Przepraszam ze zapomnialem ale jest to ostroslup prawidlowy(co napisalem) ale dodatkowo trojkatny... ale narazie to i tak nie zmienia problemu
ODPOWIEDZ