3 zadania dotyczące funkcji trygonometrycznych

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
choobek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 17 wrz 2008, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz

3 zadania dotyczące funkcji trygonometrycznych

Post autor: choobek »

Z wielu ćwiczeń, które dostałem i wykonałem mam duże wątpliwości do wyników 3 zadań, dlatego proszę o rozwiązanie w celu sprawdzenia i prawdopodobnie poprawienia mojego rozumowania :)

1. Zbuduj kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) w układzie współrzędnych którego \(\displaystyle{ sin \alpha = - \frac{2}{3}}\).

2. Oblicz bez użycia tablic trygonometrycznych: \(\displaystyle{ \frac{ \sin^{3}(-210)+\tg(-405) }{\cos(570)-\ctg225 \cdot sin(-45)}}\) (tutaj wszystko w stopniach ale nie wiedziałem jak to wpisać w LaTeX'ie)

3. Oblicz wartości pozostałych funkcji trygonometrycznych jeśli \(\displaystyle{ \ctg( \frac{-7}{24})}\) i \(\displaystyle{ \alpha \in ( \frac{\pi}{2} , \pi )}\)

[ Dodano: 3 Grudnia 2008, 12:28 ]
Może dodam jeszcze jak to wygląda w moim wykonaniu :)

1. Tutaj otrzymałem dwa wyniki( \(\displaystyle{ x=\sqrt{5}}\) lub \(\displaystyle{ x=-\sqrt{5}}\); \(\displaystyle{ y=-2}\) co mnie dziwi bo na układzie współrzędnym zaznaczam dwa kąty(?).

2. Tutaj kaszana.. Wyszło mi coś takiego: \(\displaystyle{ \frac{ \frac{3 \sqrt{3} }{8}+1 }{- \frac{ \sqrt{3} }{2} + \frac{ \sqrt{2} }{2} }}\)

3. Sam \(\displaystyle{ \sin \alpha = \frac{ \sqrt{527} }{24}}\) więc raczej źle..
Awatar użytkownika
Wicio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1318
Rejestracja: 13 maja 2008, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 561 razy

3 zadania dotyczące funkcji trygonometrycznych

Post autor: Wicio »

1)
sinus to \(\displaystyle{ \frac{y}{r}}\) a wiemy,że r >0 zawsze, więc w tym przypadku y=-2, a r =3

I zbudować chyba łatwo ( dwa przypadki-w III i IV ćwiartce)
choobek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 17 wrz 2008, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz

3 zadania dotyczące funkcji trygonometrycznych

Post autor: choobek »

To znaczy, że dobrze zrobiłem to zadanie

Proszę o pomoc w kolejnych dwóch zadaniach.
ODPOWIEDZ