Funkcje tryg. sumy/różnicy miar kątów.

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Funkcje tryg. sumy/różnicy miar kątów.

Post autor: _Mithrandir »

Udowodnij, że:

\(\displaystyle{ cos \frac{\pi}{5} cos \frac{2 \pi }{5}=\frac{1}{4}}\)

Próbowałem z lewej strony równania cosinus z 2/5 pi potraktować jako cosinus z podwojonego kąta, ale nie doszedłem do niczego, co by mi pomogło. Próbowałem też rozbić miary kątów na jakieś kąty, dla których wartości funkcji są znane - i też nic. Może ktoś podsunąć jakiś pomysł?
schmude
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 119
Rejestracja: 29 lis 2007, o 23:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 6 razy

Funkcje tryg. sumy/różnicy miar kątów.

Post autor: schmude »

\(\displaystyle{ cos \frac{\pi}{5} cos \frac{2\pi}{5}= \frac{sin \frac{\pi}{5} cos\frac{\pi}{5} cos \frac{2\pi}{5}}{sin \frac{\pi}{5} }= \frac{sin \frac{2\pi}{5} cos \frac{2\pi}{5} }{2sin \frac{\pi}{5}} = \frac{sin \frac{4\pi}{5} }{4sin \frac{\pi}{5} }= \frac{sin(\pi- \frac{4\pi}{5}) }{4sin \frac{\pi}{5} }= \frac{1}{4}}\)
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Funkcje tryg. sumy/różnicy miar kątów.

Post autor: _Mithrandir »

A możesz napisać do tego jakiś komentarz? Bo rozumiem tylko pierwsze i ostatnie przejście (tzn. od tego co jest po lewej stronie pierwszego znaku "=" do tego co jest po prawej stronie tego samego znaku i analogicznie dla ostatniego znaku równości).
xbw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 3 mar 2008, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Milky Way
Pomógł: 20 razy

Funkcje tryg. sumy/różnicy miar kątów.

Post autor: xbw »

Kolejno:
1.Domnażamy licznik i mianownik przez \(\displaystyle{ sin \frac{\pi}{5}}\) dla uzyskania wzoru na sinus podwojonego kąta

2.Z iloczynu sinusa i cosinusa (tego samego kąta) tworzymy sinus podwojonego kąta

3.Z kolejnego iloczyny sinusa i cosinusa(tego samego kąta) znów tworzymy sinus podowojonego kąta

4.Korzystamy ze wzoru redukcyjnego \(\displaystyle{ sin(\pi - )}\)

5. Otrzymujemy wynik.

//w poście wyżej jest błąd, powinno być
\(\displaystyle{ \frac{sin(\pi- \frac{\pi}{5})}{4sin \frac{\pi}{5} }= \frac{1}{4}}\)
ODPOWIEDZ