Minimum i maksimum funkcji

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Bober02
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 29 paź 2006, o 13:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz

Minimum i maksimum funkcji

Post autor: Bober02 »

Witam, proszę o pomoc z następującym zadaniem:

Jaka jest najmniejsza i największa wartość funkcji:

\(\displaystyle{ sin^{2}x - sinx cosx}\)

Z pochodnymi udało mi się dojść do rozwiązania x, ale wartości dokładnej nie umiem wyrazić (\(\displaystyle{ x = 22.5^{\circ}}\) ). Wydaje mi się że to da się wyrazić jako funkcję sinusa lub cosinusa, ale nie mogę do tego dojść. Z góry dzięki za pomoc.

Krótki kurs LaTeX-a - zapisywanie wyrażeń matematycznych
frej
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2008, o 20:01 przez Bober02, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
meninio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1876
Rejestracja: 3 maja 2008, o 11:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 467 razy

Minimum i maksimum funkcji

Post autor: meninio »

\(\displaystyle{ f'(x)=2\sin x \cos x - \cos^2x + \sin^2x=\sin 2x-\cos 2x}\)

Ekstrema:
\(\displaystyle{ f'(x)=0 \sin 2x-\cos 2x=0 \\ \\ \sin 2x-\sin ft(\frac{\pi}{2}-2x \right) =0 \\ \\ \sin 2x = \sin ft(\frac{\pi}{2}-2x \right) \\ \\ 2x=\frac{\pi}{2}-2x+2k\pi \\ \\ 4x=\frac{\pi}{2}+2k\pi \\ \\ x=\frac{\pi}{8}+\frac{k\pi}{2}}\)

I teraz trzeba rozstrzygnąc dla jakich \(\displaystyle{ k}\) są maxima, a dla jakich minima. W tym celu trzeba policzyć drugą pochodną i sprawdzić kiedy jest dodatnia, a kiedy ujemna.

\(\displaystyle{ f''(x)=2(\sin2x +\cos2x)}\)

I teraz wstawiamy x i badamy jaki znak ma druga pochodną w punkcie w, którym występuje ekstremum:

\(\displaystyle{ f'' ft(\frac{\pi}{8}+\frac{k\pi}{2} \right) =2 ft[ \sin ft(\frac{\pi}{4}+k\pi \right) + \cos ft( \frac{\pi}{4}+k\pi \right) \right] =2 ft( \frac{\sqrt{2}}{2}*0+\frac{\sqrt{2}}{2}*(-1)^k + \frac{\sqrt{2}}{2}*(-1)^k -\frac{\sqrt{2}}{2}*0\right) = \\ \\ = 2\sqrt{2}*(-1)^k}\)

Czyli druga pochodna jest dodatnia dla parzystych k i ujemna dla k nieparzystych.
Czyli podsumowując. Funkcja w punkcie: \(\displaystyle{ x=\frac{\pi}{8}+\frac{k\pi}{2}}\) osiąga minimum jeśli k jest parzyste, a dla k nieparzystych osiąga maksimum.
ODPOWIEDZ