wykres funkcji trygonometrycznej

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
wuzzup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2 kwie 2008, o 17:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

wykres funkcji trygonometrycznej

Post autor: wuzzup »

Witam.

Mam do zrobienia wykres funkcji i wyznaczenie z wykresu kilku rzeczy. Funkcja wyglada w ten sposob:
f(x)= |cos(x-\(\displaystyle{ \frac{pi}{6}}\) - \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\))|- 1

Zaczalem to robic i doszedlem do pewnego momentu i nie jestem pewny, czy dobrze robie. Nie bede w stanie narysowac tu wykresu, chcialem dac link do moich wypocin, ale nie mam 10 postow i nie mam takiej mozliwosci.

Czy moglby mi ktos pomoc?
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

wykres funkcji trygonometrycznej

Post autor: JankoS »

wuzzup pisze:Witam.

Mam do zrobienia wykres funkcji i wyznaczenie z wykresu kilku rzeczy. Funkcja wyglada w ten sposob:
f(x)= |cos(x-\(\displaystyle{ \frac{pi}{6}}\) - \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\))|- 1

Zaczalem to robic i doszedlem do pewnego momentu i nie jestem pewny, czy dobrze robie. Nie bede w stanie narysowac tu wykresu, chcialem dac link do moich wypocin, ale nie mam 10 postow i nie mam takiej mozliwosci.

Czy moglby mi ktos pomoc?
1. Zaczynamy od narysowania wykresu cosx.
2.Zmieniam okres otrzymanej funkcji na 12 otrzymuję wykres \(\displaystyle{ g(x)= cos(\frac{x\pi}{6}).}\)
3. Przesuwam wykres z 2. o wektor \(\displaystyle{ [0.\frac{1}{2}].}\) Otrzymałem wykres \(\displaystyle{ h(x)=cos(\frac{x\pi}{6}-\frac{1}{2}).}\)
4. Część wykresu pod osią OX "odbijam" nad tą oś. Mam \(\displaystyle{ k(x)=|cos(\frac{x\pi}{6}-\frac{1}{2})|.}\)
5. Wykers z 4. przesuwam o wektor \(\displaystyle{ [0.-1].}\) Otrzymałem wykres f(x).
wuzzup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2 kwie 2008, o 17:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

wykres funkcji trygonometrycznej

Post autor: wuzzup »

wszystko genialnie. Jedynie 2. punktu nie rozumiem. Zmieniam okres na 12? Nie rozumiem..

Bardzo dziekuje za pomoc!
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

wykres funkcji trygonometrycznej

Post autor: JankoS »

wuzzup pisze:wszystko genialnie. Jedynie 2. punktu nie rozumiem. Zmieniam okres na 12? Nie rozumiem..
Bardzo dziekuje za pomoc!
\(\displaystyle{ cos\frac{(x+T)\pi}{6}=cos(\frac{(x+T)\pi}{6}+2\pi) T=12}\)
T - okres funkcji \(\displaystyle{ cos\frac{x\pi}{6}.}\)
ODPOWIEDZ