Rysowanie wykresu funkcji

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
dizel1988
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 30 lis 2006, o 18:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 35 razy

Rysowanie wykresu funkcji

Post autor: dizel1988 »

Witam.

Mam takie pytanie. Otóż przedstawie 2 typy przekształceń wykresów funkcji, np: \(\displaystyle{ f(x)= 2\sin(x+\frac{\pi}{3})+1}\) i druga funkcji będzie taka sama tylko że w module: \(\displaystyle{ f(x)= |2\sin(x+\frac{\pi}{3})+1|}\)

Proszę wytłumaczcie krok po kroku jak to zrobić. Rysuje ten wykres w programie i staram się dojść co i jak po kolei jest robione i nic. Czy wogóle jest to \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3}}\)? Czy to robie w ten sposób że \(\displaystyle{ \frac{180^\circ}{3}}\) oraz \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3}}\) to jest 60 stopni?? Pomóżcie, wyjaśnijcie mi to tak krok po kroku.

Z góry wielkie dzięki.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2008, o 10:58 przez dizel1988, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
RyHoO16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1822
Rejestracja: 22 paź 2006, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WLKP
Podziękował: 46 razy
Pomógł: 487 razy

Rysowanie wykresu funkcji

Post autor: RyHoO16 »

Spróbuje wytłumaczyć na tym przykładzie \(\displaystyle{ f(x)=2 \sin (x+ \frac{ \pi}{3})+1}\)
Ja bym zrobił tak:
a) narysuj sobie przerywaną linią wykres funkcji \(\displaystyle{ g(x)= \sin x}\)
b) zauważ, że jego zbiór wartości mieści się od \(\displaystyle{ Z_{w} \langle -2;2 \rangle}\)
c) oblicz miejsca zerowe tej funkcji i zaznacz je na osi OX
d) narysowaną funkcje \(\displaystyle{ f(x)}\) przenieś o jedną jednostkę do góry.

To by było tyle.
dizel1988
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 30 lis 2006, o 18:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 35 razy

Rysowanie wykresu funkcji

Post autor: dizel1988 »

To nie jest tak że ja wcześniej nie szukalem nigdzie wytłumaczenia bo zanim napisałem tego posta to przejżałem całe to forum jak również inne strony jednak nie mogłem tego zrozumieć . Znalazłem podobny przykład a konkretnie taki: \(\displaystyle{ 2\sin(2x+\frac{\pi}{3})+2}\) i wyjaśnienie do niego było że trzeba go przesunąć o wektor \(\displaystyle{ [\frac{\pi}{3},2]}\) a następnie zwężyć i przesunąć do góry czy jakoś tak. Nic z tego nie zrozumiałem, czemu właśnie tak ... i czym jest ten wektor \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3},2}\), jak mam to \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3}}\) zaznaczyć na osi, bo rozumiem że \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3}}\) to jest nasze \(\displaystyle{ x}\) a \(\displaystyle{ 2}\) nasze \(\displaystyle{ y}\), \(\displaystyle{ 2}\) ok, ale to \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3}}\) to pojęcia niemam . Niewiem, może musze to zamienić na kąt czyli to będzie 60 stopni i później wartość dla tego 60 stopni a \(\displaystyle{ \sin 60^\circ= \frac{\sqrt{3}}{2}}\) ... pojęcia niemam :(:(. Kurde, w poniedziałek sprawdzian, masa zadań do zrobienia a ja nie potrafie wykresu narysować ;(



Ja sobie zdaje z tego sprawe że te przesunięcia są banalnie proste bo co może być w tym trudnego ale dla kogoś kto nie rozumie co jak i dlaczego, uwierzcie że jest trudne. Pomóżcie.





Ok, już troche rozumiem to przesuwanie tych wykresów, tylko powiedźcie mi czemu tak jest że np jak mam za nawiasem np +3 to przesuwam o 3 do góry, jak mam -3 to przesuwam o 3 w dół a w nawiasie jak mam np x+pi/3 to przesuwam w lewo a jak x-pi/3 to w prawo
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2008, o 11:01 przez dizel1988, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ