Przekształcanie wyrażeń trygonometrycznych

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
tenshim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 9 kwie 2008, o 22:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: lębork
Podziękował: 9 razy

Przekształcanie wyrażeń trygonometrycznych

Post autor: tenshim »

HEjka. Czy mógłby mi ktoś pomóc dokończyć zadania? Mam je napisane tylko wynik mi został a nie chciałabym się pomylić, bo jutro z tych zadań będę pytana ;/. Byłabym wdzieczna za pomoc

a)\(\displaystyle{ \frac{\sin\alpha+\cos^2\alpha}{\cos^2}=...??}\)
b)\(\displaystyle{ (\frac{\sin^2\alpha}{\cos^2\alpha}-\sin^2\alpha) \frac{\cos^2}{\sin^2\alpha}=\frac{1}{\cos^2\alpha} \frac{\cos^2\alpha}{\sin^2\alpha}=...??}\)
c)\(\displaystyle{ \frac{1}{\cos\alpha}-\frac{\sin\alpha}{\cos\alpha}+\frac{\sin\alpha}{\cos\alpha}-\sin\alpha \frac{\sin\alpha}{\cos\alpha}=...??}\)

Uprość ułamki:

a)\(\displaystyle{ \frac{\sin^2\alpha}{1-\cos\alpha}=\frac{1-\cos^2\alpha}{1-\cos\alpha}=\cos\alpha???}\)
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

Przekształcanie wyrażeń trygonometrycznych

Post autor: matshadow »

W b coś pokręciłaś imho
b)\(\displaystyle{ (\frac{\sin^2\alpha}{\cos^2\alpha}-\sin^2\alpha) \frac{\cos^2}{\sin^2\alpha}=\frac{\sin^2\alpha-\sin^2\alpha\cos^2\alpha}{\cos^2\alpha} \frac{\cos^2\alpha}{\sin^2\alpha}=\sin^2\alpha}\)

c)\(\displaystyle{ \frac{1}{\cos\alpha}-\frac{\sin\alpha}{\cos\alpha}+\frac{\sin\alpha}{\cos\alpha}-\sin\alpha \frac{\sin\alpha}{\cos\alpha}=\frac{1-\sin^2\alpha}{\cos\alpha}=\cos\alpha}\)

Ulamki:
a)\(\displaystyle{ \frac{\sin^2\alpha}{1-\cos\alpha}=\frac{\sin^2\alpha (1+\cos\alpha)}{1-\cos^2\alpha}=\frac{\sin^2\alpha (1+\cos\alpha)}{\sin^2\alpha}=\cos\alpha+1}\)
Ostatnio zmieniony 9 kwie 2008, o 23:57 przez matshadow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tenshim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 9 kwie 2008, o 22:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: lębork
Podziękował: 9 razy

Przekształcanie wyrażeń trygonometrycznych

Post autor: tenshim »

Dzięks;) Może ktoś jeszcze ma ochotę pomóc ;P?
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

Przekształcanie wyrażeń trygonometrycznych

Post autor: matshadow »

a w punkcie 1 przykład a nie ma być może \(\displaystyle{ \sin^2\alpha}\)?
Awatar użytkownika
tenshim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 9 kwie 2008, o 22:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: lębork
Podziękował: 9 razy

Przekształcanie wyrażeń trygonometrycznych

Post autor: tenshim »

Nie, samo\(\displaystyle{ \sin}\), bo tam mi się poskracało i nie może wyjść z kwadratem:] Ale bardzo dziękuję za te przykłady ;* Mam nadzieję, że jak pani będzie w humorze to mi da te, które umie xD.
ODPOWIEDZ