Sinus do -1

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
solarysta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2008, o 00:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Internet

Sinus do -1

Post autor: solarysta »

Cześć!
Piszę w tym roku maturę z fizyki i przy rozwiązywaniu jednego zadania natrafiłem na problem związany (jakby to powiedział mój fizyk) z aparatem matematycznym, a ponieważ nie można używać kalkulatorów naukowych, wolałbym to wiedzieć na przyszłość.
Po przekształceniu mam takie wzorki: \(\displaystyle{ \sin\alpha_1=\frac {n_1 \lambda}a}\); \(\displaystyle{ \sin\alpha_2=\frac {n_2 \lambda}a}\) (\(\displaystyle{ n_1}\), \(\displaystyle{ n_2}\) i \(\displaystyle{ a}\) są dane) oraz \(\displaystyle{ \alpha_2-\alpha_1=16}\) (same kąty nie są dane). No i doszedłem do czegoś takiego: \(\displaystyle{ \alpha_2-\alpha_1=\sin^{-1}(\frac {n_2 \lambda}a-\frac {n_1 \lambda}a)}\)
Muszę wyznaczyć lambdę, a nie wiem za bardzo co zrobić z tym sinusem, ktoś pomoże?

Z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

Sinus do -1

Post autor: Calasilyar »

jeżeli poprzednie przekształcenia były ok to z twojego ostatecznego wyniku wychodzi dalej:
\(\displaystyle{ (\alpha_{1}-\alpha_{2})\sin{\left[\frac{\lambda}{a}(n_{2}-n_{1})\right]}=1\\
\frac{\lambda}{a}(n_{2}-n_{1})=\arcsin{ ft( \frac{1}{\alpha_{1}-\alpha_{2}} \right) }\\
\lambda=(n_{2}-n_{1})\arcsin{ ft( \frac{1}{\alpha_{1}-\alpha_{2}} \right) }}\)
ODPOWIEDZ