Wyznaczyć tg(x)

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

Wyznaczyć tg(x)

Post autor: enigm32 »

Wyznacz tg(x), jeśli tg(\(\displaystyle{ /pi}\)tgx) = ctg(\(\displaystyle{ /pi}\)ctgx)
Rozwiązałem to, najpierw zastępując tg i ctg zewnętrzny funkcjami sinus i cosinus a potem przekształcając to wyrażenie i dochodząc do równania kwadratowego ze zmienną tgx, ale wynik wyszedł mi dosyć skomplikowany, więc może macie jakiś inny pomysł, lub napiszcie ile Wam wychodzi ten tg(x). Z góry thx.

[ Dodano: 27 Lutego 2008, 10:48 ]
Poprawiam zapis powyższego zadania, ponieważ ten mógł być niezbyt czytelny:

Wyznacz \(\displaystyle{ \tan x}\), wiedząc, że \(\displaystyle{ tan (\pi\tan x) = cot (\pi\cot x)}\).
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

Wyznaczyć tg(x)

Post autor: Lorek »

\(\displaystyle{ \tan (\pi\tan x)=\cot (\pi\cot x)\\\tan(\pi\tan x)=\tan(\frac{\pi}{2}-\pi\cot x)\\\pi\tan x=\frac{\pi}{2}-\pi\cot x+k\pi\\...}\)
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

Wyznaczyć tg(x)

Post autor: enigm32 »

Ale mi chodzi raczej o wyznaczenie \(\displaystyle{ \tan(x)}\) nie za pomocą innych funkcji trygonometrycznych, bo tak rozwiązałem to zadanie i chciałbym sprawdzic sobie wynik. Ale naturalnie to jest dobry sposób. Jednak, gdyby ktoś mógł przedstawić inny, to byłbym wdzięczny.

[ Dodano: 29 Lutego 2008, 18:01 ]
Nikt nie ma innego pomysłu na rozwiązanie tego zadania...?:)
ODPOWIEDZ