Przedstaw wyrażenie w postaci iloczynu

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
chris_stargard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 18 mar 2007, o 14:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stargard
Podziękował: 40 razy

Przedstaw wyrażenie w postaci iloczynu

Post autor: chris_stargard »

a) \(\displaystyle{ 1 +}\) \(\displaystyle{ \cos }\) \(\displaystyle{ + \cos \frac{\alpha}{2}}\)
b) \(\displaystyle{ 1 +}\) \(\displaystyle{ \sin }\) \(\displaystyle{ +}\) \(\displaystyle{ \cos + \tan }\)
c) \(\displaystyle{ \cos + \sin 2 - \cos 3 }\)

w a) zamieniłem 1 na \(\displaystyle{ 2 \cos \frac{\pi}{3}}\) i zastosowałem do reszty wzór na sumę sinusów i nie wiem co dalej:(
Ostatnio zmieniony 26 paź 2007, o 22:10 przez chris_stargard, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Przedstaw wyrażenie w postaci iloczynu

Post autor: Sir George »

Pytanie pierwsze: w postaci iloczynu czego, tj. jakich czynników?


Osobiście proponuję:

w a) najlepiej zamienić \(\displaystyle{ \cos\alpha\, =\, 2\cos^2\frac\alpha2-1}\)

w b) \(\displaystyle{ \sin\alpha\, =\, {\tan\alpha}\cdot{\cos\alpha}}\)

w c) \(\displaystyle{ \sin2\alpha\,=\, 2\cos\alpha\sin\alpha}\) oraz \(\displaystyle{ \cos3\alpha\,=\,\cos^3\alpha-3\cos\alpha\sin^2\alpha}\)
Ostatnio zmieniony 26 paź 2007, o 21:48 przez Sir George, łącznie zmieniany 1 raz.
chris_stargard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 18 mar 2007, o 14:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stargard
Podziękował: 40 razy

Przedstaw wyrażenie w postaci iloczynu

Post autor: chris_stargard »

w postaci iloczynu funkcji trygonometrycznych, zaraz sprawdzę Twoje rady, za które już z góry dziękuje:)

edit:
niestety coś nie wychodzi:/

w a)powinno być \(\displaystyle{ 4 \cos \frac{\alpha}{2} \cos ( \frac{\pi}{6} + \frac{\alpha}{4}) \cos (\frac{\pi}{6} - \frac{\alpha}{4})}\)
w b) \(\displaystyle{ 2 \sqrt {2} \cos^{2} \frac{\alpha}{2} \cos (\frac{\pi}{4} - ) \frac{1}{\cos }}\)
w c) \(\displaystyle{ 4 \sin 2 \sin(\frac{\pi}{12} + \frac{\alpha}{2}) \ cos (\frac{\pi}{12} - \frac{\alpha}{2})}\)

znam tylko wzory na funkcje sumy, różnicy kątów, podwojonego, potrojonego i sumy i różnice funkcji trygonometrycznych

edit:
w a) mi juz wyszło, wystarczyło podstawić za \(\displaystyle{ \cos\alpha}\) to co napisałeś, następnie wyciągnąć przed nawias \(\displaystyle{ \cos\frac{\alpha}{2}}\) a już reszta z górki;)

teraz męczę się z b) i nie wychodzi

w c) należy zastosować wzór na różnicę cosinusów i wszystko ładnie wychodzi:) bez żadnych kwadratów:)

więc pozostaje tylko b) jak ktoś ma jakiś pomysł niech napisze;)
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Przedstaw wyrażenie w postaci iloczynu

Post autor: Sir George »

Ad. b)
\(\displaystyle{ 1+\sin\alpha+\cos\alpha+\tan\alpha\ =\ 1+\cos\alpha\tan\alpha+\cos\alpha+\tan\alpha\ \\ \ \\ \qquad\qquad =\ (1+\cos\alpha)(1+\tan\alpha)\ \\ \ \\ \qquad\qquad =\ 2\cos^2\frac{\alpha}{2}\,\frac{\cos\alpha+\sin\alpha}{\cos\alpha}\ \\ \ \\ \qquad\qquad =\ 2\frac{\cos^2\frac{\alpha}{2}}{\cos\alpha}\, \sqrt{2}(\cos\alpha\cos\frac{\pi}{4}+\sin\alpha\sin\frac{\pi}{4})\ \\ \ \\ \qquad\qquad =\ 2\sqrt{2}\frac{\cos^2\frac{\alpha}{2} \cos\big(\alpha-\frac{\pi}{4}\big)}{\cos\alpha}\,}\)
hubert632
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 6 maja 2008, o 19:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

Przedstaw wyrażenie w postaci iloczynu

Post autor: hubert632 »

Mogłby ktoś wytłumaczyć podpunkt b. szczególnie 4 linijkę wypowiedzi "Sir George". Dla mnie to jest kosmos. Jest na to jakiś sposób, czy trzeba poprostu mieć łeb jak sklep?
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Przedstaw wyrażenie w postaci iloczynu

Post autor: Sir George »

hubert632 pisze:Mogłby ktoś wytłumaczyć podpunkt b. szczególnie 4 linijkę wypowiedzi "Sir George"
Czy chodzi Ci o przekształcenie \(\displaystyle{ \cos\alpha+\sin\alpha}\) na iloczyn?

Cóż, albo stosuje się wzór, który gdzieś się znalazło, albo się go wyprowadza. Ja zasugerowałem, by doprowadzić owo wyrażenie do kosinusa różnicy kątów...

Pozdrawiam
Falaris
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 18:04
Płeć: Mężczyzna

Przedstaw wyrażenie w postaci iloczynu

Post autor: Falaris »

Sir George pisze: w a) najlepiej zamienić \(\displaystyle{ \cos\alpha\, =\, 2\cos^2\frac\alpha2-1}\)
można wiedzieć skąd się to wzięło ?
mikolajr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 14 kwie 2009, o 01:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 49 razy

Przedstaw wyrażenie w postaci iloczynu

Post autor: mikolajr »

\(\displaystyle{ cos\alpha + 1 \, = \, cos\alpha + cos0^{\circ} = 2cos\frac{\alpha}{2} cos\frac{\alpha}{2}= \, 2cos^2\frac{\alpha}{2}}\)

myślę że oto chodziło
Falaris
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 18:04
Płeć: Mężczyzna

Przedstaw wyrażenie w postaci iloczynu

Post autor: Falaris »

nie już wiem o co chodzi
\(\displaystyle{ \cos\alpha\, =\, \cos2\frac\alpha2}\) bo to jest to samo
i teraz ze wzoru na \(\displaystyle{ \cos 2\alpha\, = 2\cos^2\alpha-1}\)
a pod \(\displaystyle{ \alpha}\) podstawiamy \(\displaystyle{ \frac\alpha2}\)
i wychodzi nam \(\displaystyle{ \cos\alpha\, =\, 2\cos^2\frac\alpha2-1}\) xD
ODPOWIEDZ