Równania trygonometryczne

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Równania trygonometryczne

Post autor: Niepokonana »

Witam
Proszę o pomoc, ja naprawdę nie rozumiem tego tematu. Jak się wyprowadza wzory redukcyjne? Jak się to robi? Potrzebuję szczegółowych wyjaśnień.

Przykładowo "rozwiąż równania":
\(\displaystyle{ \frac{\tg x +\sin x}{\tg x - \sin x} = 4 \cos ^{2} \frac{x}{2} }\)
\(\displaystyle{ \sin ^{2}x+\sin ^{2} 2x=\sin ^{2} 3x +\sin ^{2} 4x}\)
Nie chodzi mi o te konkretne przykłady, tylko jak w ogóle to zrobić i skąd brać wzory.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Premislav »

Nie umiem odpowiadać na tak ogólne pytania, za głupi jestem. :( No z głowy, ew. z kart wzorów.

Pierwsze: najpierw dziedzina, tj. \(\displaystyle{ \tg }\) musi być określony, zatem \(\displaystyle{ x\neq \frac{\pi}{2}+k\pi}\), poza tym mianownik po lewej nie może być zerem, więc nie może zajść \(\displaystyle{ \tg x=\sin x}\), tj. \(\displaystyle{ \frac{\sin x}{\cos x}=\sin x}\), co się sprowadza do \(\displaystyle{ \sin x=0\vee \cos x=1}\), tj. \(\displaystyle{ x=k\pi}\). Zatem dziedzina wygląda tak: \(\displaystyle{ x\neq \frac{k\pi}{2}, \ k\in \ZZ}\).
Teraz możemy pomnożyć licznik i mianownik przez (niezerowy w świetle założeń) \(\displaystyle{ \ctg x}\), co daje
\(\displaystyle{ \frac{1+\cos x}{1-\cos x}=4\cos^{2}\left(\frac{x}{2}\right)}\)
Ponadto \(\displaystyle{ \cos x=2\cos^{2}\left(\frac{x}{2}\right)-1}\), wzór na kosinus podwojonego kąta. Zatem
\(\displaystyle{ 4\cos^{2}\left(\frac{x}{2}\right)=2\left(\cos x+1\right)}\)
i zostajemy z równaniem
\(\displaystyle{ \frac{1+\cos x}{1-\cos x}=2\left(1+\cos x\right)}\),
z którym to niewątpliwie sobie poradzisz (pamiętaj o uwzględnieniu dziedziny!).
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Niepokonana »

Ale nie te konkretne równania, tylko ogólnie.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Premislav »

No to mówię, nie umiem odpowiadać na tak ogólne pytania, wzory się bierze z karty wzorów, książek albo neta (np.

Kod: Zaznacz cały

https://www.matemaks.pl/wzory-trygonometryczne.html
), gdy się ich nie zna, a z głowy, gdy się je zna. Może po prostu zacznij od trochę łatwiejszych zadań (te nie są też bardzo trudne, ale skoro zadajesz takie pytanie, bez urazy, to może za trudne). Trochę się oswoić z tymi wzorami, a potem dopiero przejść do trudniejszych zadań.

Swoją drogą myślałem, że wzory redukcyjne to są te typu
\(\displaystyle{ \cos(2k\pi+x)=\cos x, \cos((2k+1)\pi+x)=-\cos x, \ \cos\left(\frac{\pi}{2}-x\right)=\sin x}\)i tak dalej. Wzorów na sumę sinusów, kosinus podwojonego kąta i podobnych to bym nie nazwał redukcyjnymi.
Jak masz takie zadanie, jak np. to pierwsze, to starasz się zwykle pozbyć wszystkich funkcji trygonometrycznych poza jedną, na przykład kosinusem.
Drogą do tego są te tożsamości trygonometryczne, a je najlepiej się wyprowadza z liczb zespolonych, wtedy nie trzeba pamiętać. Ale chyba w szkole średniej nie ma liczb zespolonych. :(
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Niepokonana »

Premislav, inne pytanie.
mam \(\displaystyle{ x= \frac{\pi }{2}+ \frac{2}{3} k\pi }\) Jak znaleźć rozwiązania dla przedziału \(\displaystyle{ (0;\pi )}\)?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Premislav »

Hm? Rozwiązujesz nierówności
\(\displaystyle{ 0<\frac{\pi}{2}+\frac{2}{3}k\pi<\pi}\) ze względu na niewiadomą \(\displaystyle{ k}\) i potem wystarczy pamiętać, że \(\displaystyle{ k}\) ma być całkowite.
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: JHN »

Niepokonana pisze: 23 mar 2020, o 13:03 ... jak w ogóle to zrobić i skąd brać wzory.
Wzory - z tablic...
Równanie trygonometryczne trzeba jak najszybciej sprowadzić do postaci równań elementarnych np. \(\displaystyle{ \sin \text{ coś }= \text{ liczba}}\)
Są dwie istotne techniki: zmienna pomocnicza. Dla równania
Niepokonana pisze: 23 mar 2020, o 13:03 \(\displaystyle{ \frac{\tg x +\sin x}{\tg x - \sin x} = 4 \cos ^{2} \frac{x}{2} }\)
Premislav bardzo ładnie zobrazował ten pomysł

i faktoryzacja (postać iloczynowa). Dla równania
Niepokonana pisze: 23 mar 2020, o 13:03 \(\displaystyle{ \sin ^{2}x+\sin ^{2} 2x=\sin ^{2} 3x +\sin ^{2} 4x}\)
można: \(\displaystyle{ \sin ^{2} 4x-\sin ^{2} 2x+\sin ^{2} 3x-\sin ^{2}x=\\
=(\sin 4x-\sin 2x)(\sin4x+\sin2x)+(\sin3x-\sin x)(\sin3x+\sin x)=\\
=\color{green}{2\sin x\cos3x\cdot 2\sin3x\cos x}
+2\sin x\cos2x\cdot\sin 2x\cos x= \\
=\sin2x\sin6x+\sin2x\sin4x=\\
=\sin2x(\sin6x+\sin4x=\sin2x\cdot2\sin5x\cos x\ \ \text{ dla } x\in\RR}\)

Wystarczy teraz kolejne czynniki przyrównać do zera - rozwiązać równania trygonometryczne elementarne

Pozdrawiam
PS. Uzupełnienie zielonego wersu:
\(\displaystyle{ {2\sin x\cos3x\cdot 2\sin3x\cos x} = (2\sin x\cos x) \cdot (2\sin3x\cos 3x)=\sin(2\cdot x)\cdot\sin(2\cdot3x)}\)
\(\displaystyle{ {2\sin x\cos2x\cdot 2\sin2x\cos x} = (2\sin x\cos x) \cdot (2\sin2x\cos 2x)=\sin(2\cdot x)\cdot\sin(2\cdot2x)}\)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Niepokonana »

A jak zrobić \(\displaystyle{ \sin^{2}x+\cos x \sin x =\tg x}\)
\(\displaystyle{ \tg 2x - \sin 2x=2\sin ^{2}x}\) To są łatwiejsze przykłady, ale podchwytliwe
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Premislav »

W pierwszym zacznij od dziedziny (tangens musi być określony), potem rozważ przypadki zerowego i niezerowego sinusa, w pierwszym przypadku masz rozwiązanie, a w drugim przypadku dzielisz stronami przez \(\displaystyle{ \sin x}\) i dostajesz
\(\displaystyle{ \sin x+\cos x=\frac{1}{\cos x}\\ \sin x+\cos x=\frac{\sin^{2}x+\cos^{2}x}{\cos x}\\\sin x=\tg x\\ 1=\frac{1}{\cos x}\\\cos x=1\\x=\ldots}\)

W drugim zadaniu znów najpierw dziedzina, potem można zapisać \(\displaystyle{ 2\sin^{2}x =1-\cos 2x}\) i pomnożyć stronami przez \(\displaystyle{ \cos 2x}\), a otrzymasz
\(\displaystyle{ \sin 2x(1-\cos 2x)=\cos 2x(1-\cos 2x)\\ \cos 2x=1\vee \tg 2x=1}\)
itd.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Niepokonana »

A \(\displaystyle{ 1-\cos 2x=\tg x}\)? Bo ja ja zrobiłam tak \(\displaystyle{ \sin ^{2}x= \frac{\sin x}{\cos x} }\)
No i jak to skończyć? Chyba coś źle robię.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34239
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 23 mar 2020, o 16:22 A \(\displaystyle{ 1-\cos 2x=\tg x}\)? Bo ja ja zrobiłam tak \(\displaystyle{ \sin ^{2}x= \frac{\sin x}{\cos x} }\)
Hmm... Przecież \(\displaystyle{ 1-\cos 2x\ne \sin ^{2}x}\).

JK
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Premislav »

Oj, źle tam napisałem!
To może zrobię to pierwsze:
\(\displaystyle{ \sin^{2}x+\sin x\cos x=\tg x}\)
Dziedzina: \(\displaystyle{ x\neq \frac{\pi}{2}+k\pi, \ k\in \ZZ}\)
Przenosimy wszystko na jedną stronę i mamy:
\(\displaystyle{ \sin x\left(\sin x+\cos x-\frac{1}{\cos x}\right)=0}\)
Jeśli \(\displaystyle{ \sin x=0}\), to jest \(\displaystyle{ x=k\pi, \ k\in \ZZ}\), to równość zachodzi, a w przeciwnym razie mamy
\(\displaystyle{ \sin x+\cos x=\frac{1}{\cos x}\\ \cos^{2} x+\sin x\cos x=1\\\cos^{2}x+\sin x\cos x=\cos^{2}x+\sin ^{2}x\\\sin x(\cos x-\sin x)=0}\)
a skoro \(\displaystyle{ \sin x\neq 0}\), to \(\displaystyle{ \sin x=\cos x}\), tj. \(\displaystyle{ x=\frac{\pi}{4}+k\pi}\)
Zostajemy więc z:
\(\displaystyle{ x=k\pi\vee x=\frac{\pi}{4}+k\pi, \ k\in\ZZ}\)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Niepokonana »

Ale jak to Panie doktorze? Mi się wydawało, że to tak właśnie jest. Bo to będzie \(\displaystyle{ 2\sin ^{2} x}\), to dlatego miałam źle.

Ooo, Premislav, dzięki. Ja jeszcze nie kończę wątku, bo przynajmniej do jutra będę się z tym męczyć.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34239
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 23 mar 2020, o 17:34 Ale jak to Panie doktorze? Mi się wydawało, że to tak właśnie jest. Bo to będzie \(\displaystyle{ 2\sin ^{2} x}\), to dlatego miałam źle.
Dwójka robi różnicę...

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Równania trygonometryczne

Post autor: a4karo »

Niepokonana pisze: 23 mar 2020, o 13:16 Ale nie te konkretne równania, tylko ogólnie.
Nie wierz w to, że istnieje uniwersalna metoda na wszystko. Doświadczenie pozwoli Ci poznać metody skuteczne w wielu przypadkach. Części nigdy nie ugryziesz
ODPOWIEDZ