Pole trójkąta równoramiennego

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
panzam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 1 lut 2007, o 18:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 17 razy

Pole trójkąta równoramiennego

Post autor: panzam »

Mając dane pole trójkąta równoramiennego, a także kąt α zawierający się między ramionami, oblicz promień okręgu wpisanego w ten trójkąt.

Wysiadłem na tym zadaniu. Jakby to był trójkąt równoboczny, to bym podstawił do wzoru i gotowe. Ale tutaj jestem bezradny. Błagam o jakąkolwiek pomoc.
pe2de2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 7 sty 2007, o 16:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 49 razy

Pole trójkąta równoramiennego

Post autor: pe2de2 »

mając dany kąt ? hmm ... w sumie po co ? w równobocznym wszystkie kąty są po 60 stopni

wzor na pole trójkąta rownoramiennego to chyba znasz na wysokość też nie powinien być Ci obcy trzeba by tu tylko wspomnieć iż środek okręgu wpisanego jak i opisanego na trójkącie równobocznym znajduje sie w jego środku Ciężkości

ew warto wspomnieć iż wysokości w tymże trójkącie po przeciąciu dzielą sie w stosunki 1:2

czyli promień okręgu wpisanego rowna sie 1/3 wysokości
panzam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 1 lut 2007, o 18:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 17 razy

Pole trójkąta równoramiennego

Post autor: panzam »

pe2de2 pisze:mając dany kąt ? hmm ... w sumie po co ? w równobocznym wszystkie kąty są po 60 stopni
Wyraźnie napisane jest, że to trójkąt równoramienny.
pe2de2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 7 sty 2007, o 16:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 49 razy

Pole trójkąta równoramiennego

Post autor: pe2de2 »

ehh... chyba mam coś z oczami (to przez oglądanie debaty )

co do zadania - już wole tego nie robić dziś bo coś głupiego wyjdzie ale z tego co sie orientuję to trzeba tu skorzystać z podobieństwa trójkątów

połowa całego trójkąta będzie podobna (po przeskalowaniu) do jednego z małych (po naszkocowaniu promieni i lączeń środka koła z wierzcholkami)
ODPOWIEDZ