Równanie trygonometryczne

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Równanie trygonometryczne

Post autor: Premislav »

Z uwagą a4karo, to chodziło o to, że mieszasz jednostki, raz piszesz stopnie, a innym razem radiany. Marek Aureliusz fajny, tylko źle to przekminił w Lugdunum (czy gdzie to tam było) w 177 roku, skoro uważał męczeńską śmieć za bezsens i szaleństwo, to po co to ułatwiał chrześcijanom.
I kontynuujesz ten proceder w powyższym poście, dopóki więc nie ujednolicisz jednostek (zdecyduj się albo na radiany, albo na stopnie, polecam to pierwsze, na studiach tego częściej się używa), to ja nie odniosę się do treści.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34277
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Równanie trygonometryczne

Post autor: Jan Kraszewski »

matematykipatyk pisze:To co jest nie tak w moim sposobie myślenia.
To proste, źle rozwiązujesz nierówności trygonometryczne.

JK
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Re: Równanie trygonometryczne

Post autor: Dilectus »

Pomijając wszystko inne, trzeba powiedzieć to, co powiedział a4karo:
a4karo pisze:[...] nie rozumiesz co piszesz. [...]
A, i jeszcze jedno: wiesz, że Bob Beamon skoczył w Meksyku 9 jardów i 67 centymetrów?
Jednym słowem, nie stosuj różnych jednostek, bo jeśli argumenty funkcji trygonometrycznej są w radianach, to nie pisz później o stopniach.-- 10 gru 2018, o 17:50 --P.S. Gdybyś nie wiedział, jak przeliczyć, Beamon skoczył w dal w Meksyku 8,90 m.
matematykipatyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 235
Rejestracja: 12 mar 2018, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wejherowo
Podziękował: 88 razy

Re: Równanie trygonometryczne

Post autor: matematykipatyk »

Ja napisałem w stopniach z tego powodu, że musiałem odczytać z tablic argument dla jakiego sinus przyjmuje wartość \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\). W przybliżeniu jest to \(\displaystyle{ 14^{o}}\). Uważam, że nie ma sensu podawać tego w radianach bo tak czy siak wynik będzie wyglądał nieprzyjemnie a mianowicie będzie to \(\displaystyle{ dziwna liczba \cdot \pi}\).Czy mógłbym prosić o wskazanie błędu.

Fajny Marek Aureliusz to był w Gladiatorze. Ale miał niefajnego syna. Na szczęście Maximus Decimus Meridius załatwił go na szaro. Oczywiście historycznie to g...o prawda no ale film był boski.

Poprawka:

\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} x= \frac{\pi}{4} \vee x=\frac{5\pi}{4} \text{ dla } x \in \left\langle 0,59^{o}\right\rangle \cup \left\langle 211^{o},360^{o}\right\rangle \\ x=\frac{5\pi}{12} \vee x=\frac{13\pi}{12} \text{ dla } x \in (59^{o},211^{o}) \end{array}}\)

I wtedy faktycznie wszystkie policzone "iksy" zawierają się w przedziałach. Ale skąd wiadomo, że nie muszę liczyć \(\displaystyle{ 1-4\sin (x- \frac{\pi}{4}) \ge 0}\) oraz \(\displaystyle{ -1+4\sin (x- \frac{\pi}{4})=1}\).
Ostatnio zmieniony 10 gru 2018, o 21:10 przez matematykipatyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34277
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Równanie trygonometryczne

Post autor: Jan Kraszewski »

matematykipatyk pisze:Ja napisałem w stopniach z tego powodu, że musiałem odczytać z tablic argument dla jakiego sinus przyjmuje wartość \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\). W przybliżeniu jest to \(\displaystyle{ 14^{o}}\). Uważam, że nie ma sensu podawać tego w radianach bo tak czy siak wynik będzie wyglądał nieprzyjemnie a mianowicie będzie to \(\displaystyle{ dziwna liczba \cdot \pi}\).
No tylko to jest zupełnie zbędne.
matematykipatyk pisze:Czy mógłbym prosić o wskazanie błędu.
Przecież Ci wskazałem:
Jan Kraszewski pisze:To proste, źle rozwiązujesz nierówności trygonometryczne.
Nieprawdą jest
matematykipatyk pisze:\(\displaystyle{ x \in \left\langle 0,59^{o}\right\rangle \cup \left\langle 121^{o},360^{o}\right\rangle}\) jest przybliżonym rozw. \(\displaystyle{ 1-4\sin (x- \frac{\pi}{4}) \ge 0}\)
(...)
\(\displaystyle{ x \in (59^{o},121^{o})}\) jest przybliżonym rozw. \(\displaystyle{ 1-4\sin (x- \frac{\pi}{4}) < 0}\)
JK
ODPOWIEDZ