radiany, stopnie

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Jmoriarty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: 1 mar 2017, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1 raz

radiany, stopnie

Post autor: Jmoriarty »

Dlaczego kalkulator przelicza \(\displaystyle{ \sin(30)}\) na \(\displaystyle{ \approx -0,988032}\)? Wiem o istnieniu radianów, ale nadal nie rozumiem o co chodzi. Jaki jest sposób liczenia tego? Dlaczego wychodzi zupełnie co innego niż w przypadku stopni? I dlaczego tego wyniku nie można przeliczyć na \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\), skoro radiany można przeliczać na stopnie?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: radiany, stopnie

Post autor: AiDi »

\(\displaystyle{ 30}\) radianów to nie jest \(\displaystyle{ 30}\) stopni (sprawdź sam ile to stopni, przyda się wiedzieć dokładnie jak się ma jedna miara do drugiej) więc nie wiem dlaczego kalkulator miałby przeliczać ten wynik na \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\) (cokolwiek to znaczy)... Inny kąt, inna wartość sinusa.
Jmoriarty pisze:I dlaczego tego wyniku nie można przeliczyć na \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\), skoro radiany można przeliczać na stopnie?
Radiany można przeliczać na stopnie, ale niezależnie od tego czy miarę kąta wyrazisz w radianach czy w stopniach to wciąż będzie miara tego samego (geometrycznie) kąta. Wartości funkcji trygonometrycznych nie zależą od tego w jakiej mierze dany ustalony kąt wyrazisz.
Nawet przeliczyłem \(\displaystyle{ 30}\) radianów na stopnie i wychodzi około \(\displaystyle{ 1 718^\circ}\), co jest równoważne około \(\displaystyle{ 278^\circ}\). Nie wiem dlaczego oczekujesz, że wartość sinusa dla tego kąta będzie równa \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\)
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

radiany, stopnie

Post autor: Dilectus »

Jmoriarty, kalkulator masz ustawiony na liczenie funkcji trygonometrycznych kąta zadanego w radianach. Jeśli chcesz liczyć funkcje trygonometryczne kąta zadanego w stopniach, przestaw kalkulator i po kłopocie.

ODPOWIEDZ