Wzór na arcsinusx

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
1mSnajper
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 paź 2016, o 21:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Wzór na arcsinusx

Post autor: 1mSnajper »

Witam,
Przed chwilą naszła mnie myśl, że przecież nie wiem jak obliczać sinus cosinus itd. ez użycia tablic, dzięki internetowi dowiedziałem się, że w przypadku sin należy skorzystać z f. \(\displaystyle{ \arcsin x}\), tylko że wszystko pięknie ładnie mam wzór \(\displaystyle{ \arcsin (\sin x) = x}\), ale nie wiem czym tak naprawdę jest ta funkcja arcsinus, z resztą podobnie jak sinus. Czy ktoś mógłby mi proszę w jakiś sposób rozłożyć tę funkcję na czynniki pierwsze, tak, żebym wiedział, że \(\displaystyle{ \arcsin x}\) to się równa tyle i tyle, a nie że widzę wynik i lecę od razu po tablice trygonometryczne.
Ostatnio zmieniony 9 sty 2018, o 01:23 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Wzór na arcsinusx

Post autor: matmatmm »

Proponuję przyjrzeć się definicji z trójkątem prostokątnym:

\(\displaystyle{ \sin \alpha = \frac{a}{c}}\)

\(\displaystyle{ a}\) - przyprostokątna naprzeciwko kąta \(\displaystyle{ \alpha}\)
\(\displaystyle{ c}\) - przeciwprostokątna
1mSnajper
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 paź 2016, o 21:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Wzór na arcsinusx

Post autor: 1mSnajper »

Nie o to mi chodzi, doskonale wiem, jakie wzory mają funkcje trygonometryczne, a ja się pytam czy, np. sin już na zawsze zostanie sinusem, czy jak w przypadku liczby e ma jakieś ukryte znaczenia.
\(\displaystyle{ e}\) to \(\displaystyle{ 2,718...}\) , a \(\displaystyle{ \mbox {sinus}}\)? Dokladnie ta nazwa \(\displaystyle{ sinus}\) i \(\displaystyle{ arcsinus}\). Co one pod tymi słowami skrywają coś w stylu \(\displaystyle{ \mbox{sin}x = \frac{1}{ \sqrt{5} } \cdot x}\). Na takiej zasadzie. Jak na razie te nazwy są dla mnie pustymi oznaczeniami, a zależy mi na zmianie tego.
Ostatnio zmieniony 8 sty 2018, o 21:44 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Wzór na arcsinusx

Post autor: a4karo »

Nie, nie ukrywają. Po prostu taką nazwę przyjęto dla tej funkcji.
W Polsce próbowano kiedyś nazwać ja "wstawa", a nazwa wywodzi się pewnie z łąciny (zatoka, zagłebienie - co w pewnym sensie przypomina wykres)

Jezeli szykasz jakiejś formuły przy pomocy funkcji znanych ze szkoły podstawowej, to
\(\displaystyle{ \sin x=x-\frac{x^3}{3!}+\frac{x^5}{5!}-\frac{x^7}{7!}+\frac{x^9}{9!}...}\)
i te trzy kropki na końcu są istotne.

Ciekawi mnie, czy masz podobne problemy z funkcją \(\displaystyle{ \mathrm{pierwiastek}(x)}\) ?
1mSnajper
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 paź 2016, o 21:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Wzór na arcsinusx

Post autor: 1mSnajper »

Wow, jak to łatwo jest sobie kpić z kogoś, kto próbuje odkryć dla siebie coś nowego... Poza tym od kiedy to w szkole podstawowej są silnie? Najpierw radziłbym zapoznać się z panującym aktualnie systemem nauczania, a dopiero potem wstawiać sarkastyczne komentarze. Z tego wzoru wynika, że mam liczyć w nieskończoność, a to się mija z celem mojego pytania.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Wzór na arcsinusx

Post autor: AiDi »

Dla celów praktycznych nie musisz w nieskończoność, bo wystarczy skończona dokładność. Sprawdź sam dla jakiegoś przykładowego \(\displaystyle{ x}\) - wstaw i zobacz jakie wartości przyjmują kolejne składniki sumy.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Wzór na arcsinusx

Post autor: a4karo »

Ależ ja udzieliłem Ci rzeczowej odpowiedzi na Twoje pytanie i zadałem pytanie, na które chciałbym uzyskać odpowiedź. Przykro mi, że widzisz w tym coś innego.

Otóż nie. nie wyrazisz sinusa przez skończoną sumę wielomianów. Podobnie jak pierwiastka.

Uwagi o programie szkoły podstawowej nie skomentuję.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4073
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Wzór na arcsinusx

Post autor: Janusz Tracz »

doskonale wiem, jakie wzory mają funkcje trygonometryczne
Nie wzory tylko definicje. No to z nich skorzystaj podążając za wskazówką matmatmm. Narysów okrąg jednostkowy i odmierzając wartości odpowiednich kątów i stosunków długości dowiesz się ile wynoszą przybliżenia sinusów tych że kątów.
Dokladnie ta nazwa sinus i arcsinus. Co one pod tymi słowami skrywają coś w stylu \(\displaystyle{ \mbox{sin}x = \frac{1}{ \sqrt{5} } \cdot x}\)
Na pierwsze pytanie a4karo już odpowiedział. Co do \(\displaystyle{ \arcsin x}\) jest to funkcja odwrotna do \(\displaystyle{ \sin x}\) czyli symetryczna względem prostej \(\displaystyle{ y=x}\)
\(\displaystyle{ e}\) to \(\displaystyle{ 2,718...}\)
No nie. Bo co niby oznaczają te 3 kropki na końcu. Co jest dalej?
ODPOWIEDZ