Jak to robić?

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Trudne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 sie 2017, o 14:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole Lubelskie

Jak to robić?

Post autor: Trudne »

Mam zadanie o treści: Dana jest liczba \(\displaystyle{ \sin \left( \cos \frac{ \pi }{3} \right)}\). Zatem:
A. \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{3} }{2} < \sin \left( \cos \frac{ \pi }{3} \right) < 1}\)
B. \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{2} }{2} < \sin \left( \cos \frac{ \pi }{3} \right) < \frac{ \sqrt{3} }{2}}\)
C. \(\displaystyle{ \frac{1}{2} < \sin \left( \cos \frac{ \pi }{3} \right) < \frac{ \sqrt{2} }{2}}\)
D. \(\displaystyle{ 0 < \sin \left( \cos \frac{ \pi }{3} \right) < \frac{1}{2}}\)

Wiec tu moje pytanie jak coś takiego obliczyć? Jak w ogóle do tego podejść? Ostatnio mniej więcej ogarnąłem jak obliczyć zbiór wartości sumy dwóch funkcji np sin x + cos x i tu trzeba jakoś do jednej funkcji sprowadzić a w przykładzie powyżej nie mam bladego pojęcia. Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2017, o 20:39 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Jak to robić?

Post autor: kmarciniak1 »

Zacznijmy od "wnętrza" funkcji.
Ile wynosi \(\displaystyle{ \cos \frac{ \pi}{3}}\)
Trudne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 sie 2017, o 14:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole Lubelskie

Jak to robić?

Post autor: Trudne »

No tak to sobie zapisałem jako \(\displaystyle{ \sin \frac{1}{2}}\) ale nie wiem jak to dalej zrobic z wykresu niby widac jakoby to bylo między \(\displaystyle{ 0}\) i \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\)
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2017, o 20:40 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Jak to robić?

Post autor: a4karo »

A słyszałeś o nierówności \(\displaystyle{ \sin x<x}\) prawdziwej dla dodatnich \(\displaystyle{ x}\)?
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Jak to robić?

Post autor: kmarciniak1 »

"Z wykresu niby widać" trzeba jakoś uzasadnić
a4karo podał jedno uzasadnienie

Można też tak:
\(\displaystyle{ \frac{ \pi }{6}> \frac{1}{2}}\)
a sinus rośnie w pierwszej ćwiartce więc
\(\displaystyle{ \sin \frac{ \pi }{6}>\sin \frac{1}{2}}\)
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2017, o 20:40 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ