funkcja z parametrem

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
merykin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 12 wrz 2013, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 13 razy

funkcja z parametrem

Post autor: merykin »

Witam. Wychodzi mi inny wynik niż podany w odpowiedzi i proszę o sprawdzenie czy mój wynik jest dobry tylko przekształcony czy może robię gdzieś błąd.

Oblicz \(\displaystyle{ \cos x}\) jeśli \(\displaystyle{ \tg x + \sin x = m}\) oraz \(\displaystyle{ \tg x - \sin x = n}\).

Obliczam \(\displaystyle{ \tg x = \sin x +n}\) i podstawiam do pierwszego.

Otrzymuję \(\displaystyle{ \sin x = \frac {m-n} {2}}\) i z jedynki trygonometrycznej wychodzi mi \(\displaystyle{ \cos x = \frac {\sqrt {4 - (m-n)^2}} {2}}\).

W odpowiedzi jest wynik \(\displaystyle{ \cos x = \frac {m-n} {m+n}}\).

Czy popełniam gdzieś błąd?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

funkcja z parametrem

Post autor: a4karo »

Oba wzory są OK przy pewnych założeniach: u Ciebie brak \(\displaystyle{ \pm}\) przed pierwiastkiem i analizy kiedy jaki znak zastosować.
W drugiej odpowiedzi (która bierze się z podzielenia obu równań przez siebie) brak analizy kiedy takie działanie jest uprawnione.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

funkcja z parametrem

Post autor: PoweredDragon »

\(\displaystyle{ \tg x = \frac{\sin x}{\cos x}}\)
Masz więc:
Ukryta treść:    
Lepiej się pobawić z wyjściowymi równaniami i przejściami równoważnymi, zamiast z jakimiś jedynkami. Twój wynik niekoniecznie jest zły (niekompletny jeśli już) i raczej jest odpowiedzią dopuszczalną; natomiast co do wyniku z książki, to jasno musi zostać powiedziane, że \(\displaystyle{ m+n \neq 0}\), a taka sytuacja może zajść (kiedy?). W spoilerze masz rozwiązanie, ale najpierw spróbuj samemu ;v
Ostatnio zmieniony 19 lut 2017, o 23:08 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: niekoniecznie.
ODPOWIEDZ