Iloczyn z cosinusem

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
drempi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 2 lip 2013, o 11:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

Iloczyn z cosinusem

Post autor: drempi »

Witam. Odkryłem (choć pewnie już ktoś inny to zrobił - no ale napiszę) taki wzór związany z cosinusem:

\(\displaystyle{ \prod_{n = 1}^{s} {\left(1 + \cos \left(\frac{2 \pi n}{2s + 1} \right) \right)} = \frac{1}{2^s}}\)

Znany jest już ten wzór?
Ostatnio zmieniony 5 sty 2017, o 22:10 przez drempi, łącznie zmieniany 1 raz.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Iloczyn z cosinusem

Post autor: a4karo »

Ciężko uwierzyć,, żeby taki wzór zachodził. Najwyraźniej nawiasów zabrakło.
drempi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 2 lip 2013, o 11:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

Iloczyn z cosinusem

Post autor: drempi »

Nawiasy już dodałem. Swoją drogą, mam pewien zamysł odnośnie dowodu tego wzoru, ale to dopiero zamysł.
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Iloczyn z cosinusem

Post autor: dec1 »

Rozważmy wielomian \(\displaystyle{ p(x)=x^{2s+1}+1=\prod_{n=0}^{2s}\left( x+e^{\frac{2\pi in}{2s+1}} \right)=(x+1)\prod_{n=1}^s \left( \left( x+e^{\frac{2\pi in}{2s+1}}\right)\left( x+e^{-\frac{2\pi in}{2s+1}}\right)\right)}\)

Obliczając \(\displaystyle{ p(x)}\) dla \(\displaystyle{ x=1}\) i dzieląc przez dwa otrzymujemy:
\(\displaystyle{ 1=\prod_{n=1}^s\left( \left( e^{\frac{2\pi in}{2s+1}}+1\right)\left(e^{-\frac{2\pi in}{2s+1}}+1\right) \right)=\prod_{n=1}^s\left( e^{\frac{\pi in}{2s+1}}+e^{-\frac{\pi in}{2s+1}}\right)^2}\)
Ponieważ \(\displaystyle{ 2\cos x=e^{ix}+e^{-ix}}}\), mamy:
\(\displaystyle{ \prod_{n=1}^s \left( 2\cos\left( \frac{n\pi}{2s+1}\right)\right) ^2= 1}\)
lub równoważnie
\(\displaystyle{ \prod_{n=1}^s 2\cos^2\left( \frac{n\pi}{2s+1}\right)=\frac{1}{2^{s}}}\)
Korzystając z tożsamości \(\displaystyle{ \cos 2x + 1 = 2\cos ^2 x}\) mamy zatem
\(\displaystyle{ \prod_{n=1}^s \left( \cos\left(\frac{2\pi n}{2s+1} \right) + 1\right) = \frac{1}{2^s}}\)
QED
drempi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 2 lip 2013, o 11:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

Iloczyn z cosinusem

Post autor: drempi »

Wychodzi na to, że mój zamysł opierał się na dosyć podobnych krokach, ale zawierał też dowodzenie równania:

\(\displaystyle{ \sum_{n = 0}^{2s} {\left( 1 + e^{\frac{2 \pi i n}{2s + 1}} \right)} = 2}\)

które najwidoczniej jest już znane i udowodnione. No to mam satysfakcję z odkrycia takiego fajnego wzorku
Ostatnio zmieniony 6 sty 2017, o 00:31 przez drempi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Iloczyn z cosinusem

Post autor: Premislav »

Wow. Piękne.
A czy można wiedzieć, jak wymyślasz takie rzeczy?
[choć może to głupie pytanie - ciekawość jest jednak silniejsza]
drempi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 2 lip 2013, o 11:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

Iloczyn z cosinusem

Post autor: drempi »

Ten wzór wyszedł mi z przekształceń nieco innego wzoru:

\(\displaystyle{ \prod_{n = 0}^{s - 1}{\left(1 + e^{\frac{2 \pi i n}{s}} \right)}}\)

Chciałem go zbadać pod pewnym względem (w moim drugim poście na tej stronie w ogóle napisałem o pewnej funkcji \(\displaystyle{ k}\)) i choć dla parzystego \(\displaystyle{ s}\) wynik był oczywisty i wynosił 0, o tyle dla nieparzystego s wzór ten zwracał zawsze dokładnie 2. No więc trochę go poprzekształcałem i właśnie ten wzór z cosinusem mi wyszedł. Niespodziewany i piękny wzór z cosinusem.
ODPOWIEDZ