Tożsamość trygonometryczna

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
k95n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 20 paź 2011, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Tożsamość trygonometryczna

Post autor: k95n »

Witam,

Z takiego równania:

\(\displaystyle{ \frac{2\cos ^{2}\left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi k}{2}\right) \cdot \tan ^{}\left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi}{2}\right) }{\cos {\phi} }}\)

Mam otrzymać:

\(\displaystyle{ \frac{\cos ^2{\left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi k}{2}\right)} }{\cos ^2\left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi }{2}\right)}}\)

Z jakiej tożsamości należy w tym celu skorzystać? Przejrzałem wszystkie ale żadna mi nie pasuje ;/
Ostatnio zmieniony 13 gru 2016, o 20:30 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 5 razy.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Tożsamość trygonometryczna

Post autor: a4karo »

Najlepiej z żadnej, bo równości między tymi wzorami nie na: wstaw \(\displaystyle{ \phi=0}\)
k95n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 20 paź 2011, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Tożsamość trygonometryczna

Post autor: k95n »

a4karo pisze:Najlepiej z żadnej, bo równości między tymi wzorami nie na: wstaw \(\displaystyle{ \phi=0}\)

Oczywiście, że nie było, bo źle podałem pierwszy wzór.
Teraz powinno być ok, ale nadal pytanie z jakiej tożsamości?

EDIT:
\(\displaystyle{ \phi}\) oraz \(\displaystyle{ \phi k}\) To dwie różne wartości oczywiście
Ostatnio zmieniony 13 gru 2016, o 14:46 przez k95n, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Tożsamość trygonometryczna

Post autor: Premislav »

Czyli wychodzisz od tego syfu:
\(\displaystyle{ \frac{2\cos ^{2}\left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi k}{2}\right) \cdot \tan ^{}\left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi}{2}\right) }{\cos{\phi} }}\)

W mianowniku skorzystaj z tożsamości \(\displaystyle{ \cos \phi=\sin\left( \frac \pi 2 -\phi\right)}\). Następnie wykorzystaj wzór na sinus podwojonego kąta.
k95n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 20 paź 2011, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Tożsamość trygonometryczna

Post autor: k95n »

Czyli:
\(\displaystyle{ \frac{2\cos ^{2}\left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi k}{2}\right) \cdot \tan ^{}\left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi}{2}\right) }{\sin \left( \frac{ \pi }{2}-\phi \right) } }=\\
=\frac{2\cos ^{2}\left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi k}{2}\right) \cdot \tan ^{}\left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi}{2}\right) }{2\sin \left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi}{2} \right) \cos \left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi}{2} \right) } } =\\= \frac{\cos \left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi k}{2} \right) \tan \left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi}{2} \right) }{\sin \left( \frac{ \pi }{4}- \frac{\phi}{2} \right) }}\)


W dalszym ciągu się nie upraszcza, teraz mam zastosować tangens jako sinus przez cosinus? Bo coś mi się nie zgadza po takim podstawieniu
Ostatnio zmieniony 13 gru 2016, o 20:32 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Tożsamość trygonometryczna

Post autor: Premislav »

Cóżeś Ty uczynił? Przecież nie możesz skrócić
\(\displaystyle{ \cos\left( \frac \pi 4 -\frac{\phi k}{2}\right)}\) z \(\displaystyle{ \cos\left( \frac \pi 4 -\frac{\phi }{2}\right)}\)...
Cofnij się o to niepoprawne przekształcenie i rozpisz tangens na iloraz sinusa i cosinusa. I wtedy będzie można coś skrócić.
k95n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 20 paź 2011, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Tożsamość trygonometryczna

Post autor: k95n »

Premislav pisze:Cóżeś Ty uczynił? Przecież nie możesz skrócić
\(\displaystyle{ \cos\left( \frac \pi 4 -\frac{\phi k}{2}\right)}\) z \(\displaystyle{ \cos\left( \frac \pi 4 -\frac{\phi }{2}\right)}\)...
Cofnij się o to niepoprawne przekształcenie i rozpisz tangens na iloraz sinusa i cosinusa. I wtedy będzie można coś skrócić.
Siedzę nad tym tyle, że nawet nie zauważyłem, że to nie to samo, mimo iż chwilę wcześniej sam pisałem, że to nie to samo...
Dzięki, teraz wszystko się skróciło jak należy
ODPOWIEDZ