nierównosc trygonometryczna

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
dumbell
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2016, o 21:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

nierównosc trygonometryczna

Post autor: dumbell »

mam nieróność \(\displaystyle{ \frac{1+2\cos x}{\sin x} \le 0}\) pomnozylem przez \(\displaystyle{ \sin x}\)

i mam \(\displaystyle{ \sin x(1+2\cos x) \le 0}\), \(\displaystyle{ \sin x \neq 0}\)

mam rozwiazac w przedziale \(\displaystyle{ (0; 2 \pi)}\), czy to jest poprawne rozwiązanie?

[skany]
Ostatnio zmieniony 12 lis 2016, o 19:56 przez Kacperdev, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieregulaminowy zapis - obrazki zamiast zapisu w LaTeX-u. Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex]. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, lo
Awatar użytkownika
wolder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 17 wrz 2015, o 21:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 7 razy

nierównosc trygonometryczna

Post autor: wolder »

Rozbijasz na 2 przypadki

\(\displaystyle{ \sin x=0 \cup \cos x=- \frac{1}{2}}\)

i rozwiązujesz równanie, kiedy masz już miejsca zerowe nanosisz je na oś, oczywiście te z \(\displaystyle{ \sin x}\) rysujesz z kropkami otwartymi ze względu na dziedzinę, rysujesz funkcje od góry od prawej strony przez wszystkie miejsca zerowe i wtedy patrzysz dla jakich wartości funkcja jest mniejsza, bądź równa \(\displaystyle{ 0}\).
Dla parzystkokrotnych pierwiastków oczywiście funkcje odbijasz.
Ostatnio zmieniony 12 lis 2016, o 23:27 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

nierównosc trygonometryczna

Post autor: Jan Kraszewski »

wolder pisze:\(\displaystyle{ \sin x=0 \cup \cos x=- \frac{1}{2}}\)
Wyraźnie mylisz \(\displaystyle{ \cup}\) z \(\displaystyle{ \lor}\).

JK
ODPOWIEDZ