Sprawdzenie równości (toższamości)

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
mcjpk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2016, o 17:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Sprawdzenie równości (toższamości)

Post autor: mcjpk »

Witam, rozwiązuję zadanie 8.16 ze zbioru zadań dla klasy drugiej. Przykład wygląda następująco :

\(\displaystyle{ \left( \frac{1}{\cos \alpha } - \frac{1}{\sin \alpha } \right) \cdot \left( 1+\tg \alpha + \ctg \alpha \right) = \frac{\sin \alpha }{ \cos ^{2} \alpha } - \frac{\cos \alpha }{\sin ^{2} \alpha }}\)


Mi wyszło : \(\displaystyle{ L \neq P}\)

\(\displaystyle{ \frac{\sin \alpha }{\cos ^{2} \alpha } + \frac{\cos \alpha }{\sin ^{2} \alpha } \neq \frac{\sin \alpha }{ \cos ^{2} \alpha } - \frac{\cos \alpha }{\sin ^{2} \alpha }}\)

I nie jestem pewny czy to dobrze
Ostatnio zmieniony 18 paź 2016, o 19:37 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Sprawdzenie równości (toższamości)

Post autor: kmarciniak1 »

\(\displaystyle{ \left( \frac{1}{\cos \alpha } - \frac{1}{\sin \alpha } \right) \cdot \left( 1+\tg \alpha + \ctg \alpha \right) = \\=\frac{1}{\cos \alpha } + \frac{\sin }{\cos ^{2} \alpha } + \frac{1}{\sin \alpha } - \frac{1}{\sin \alpha } - \frac{1}{\cos \alpha } - \frac{\cos \alpha }{\sin ^{2} \alpha } =...}\)

\(\displaystyle{ L=P}\)

Coś chyba musiałeś pomylić znak ostatniego składnika...
Ostatnio zmieniony 18 paź 2016, o 19:41 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
mcjpk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2016, o 17:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Sprawdzenie równości (toższamości)

Post autor: mcjpk »

Faktycznie, znaki pogubiłem. Dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ