Zwijanie rozwiązań równań i ukryte cosinusy

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
Cassandra19x
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 23 sie 2016, o 00:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Zwijanie rozwiązań równań i ukryte cosinusy

Post autor: Cassandra19x »

Cześć, robię sobie małe powtórzenie z trygonometrii i mam kilka pytanek, a mianowicie:

1. Czy za nie "zwinięcie" rozwiązań równania trygonometrycznego (tj. nie zapisanie dwóch rozwiązań jako jedno, gdy jest to możliwe) mogą mi uciąć punkty na maturze/konkursie matematycznym?

2. W jaki sposób odczytać wartość cosinusa (i właściwie innych funkcji trygonometrycznych również), inne niż te podane w tablicach. Chociażby do rozwiązania równania typu:
\(\displaystyle{ \cos x = - \frac{ \sqrt{3} }{2}}\)
\(\displaystyle{ \cos x = - \frac{ \sqrt{2} }{2}}\)
Podobno da się je odczytać z wykresu, ale mi akurat to nie wychodzi.

3. Jeszcze mała wątpliwość związana z zadaniem:
Wykaż, że nie istnieje kąt α , dla którego spełniona jest równość sin α cosα = \(\displaystyle{ \frac{4}{5}}\) .
Wiem, że można rozwiązać je na kilka sposobów, ale pierwszy mi na myśl przyszedł taki, że:

\(\displaystyle{ \sin \alpha \cos \alpha = \frac{4}{5} / \cdot \frac{1}{\cos \alpha }}\)
\(\displaystyle{ \sin \alpha = \frac{4}{5\cos \alpha }}\)

Napisałam, że zakładam iż, ten cosa z mianownika nie może być zerem. Później podstawiłam do jedynki trygonometrycznej i rozwiązałam równanie. Delta wyszła ujemna, więc taki kąt nie istnieje i chyba wszystko gra, ale mam wątpliwość z tym dzieleniem przez cosa. Czy wystarczy założyć tylko, że jest on różny od \(\displaystyle{ 0}\) i liczyć dalej, czy może kombinować z czymś jeszcze ?
Ostatnio zmieniony 30 sie 2016, o 06:18 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Symbol mnożenia to \cdot.
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Zwijanie rozwiązań równań i ukryte cosinusy

Post autor: kalwi »

2.
\(\displaystyle{ \cos x = - \frac{ \sqrt{3} }{2}}\)
Rysujesz sobie wykres cosinusa, rysujesz sobie prostą \(\displaystyle{ y=- \frac{ \sqrt{3} }{2}}\)
I następnie patrzysz sobie gdzie to się przecina - przy czym tak na dobrą sprawę wystarczy znajomość tego, dla jakich wartości zachodzi \(\displaystyle{ \cos x = \frac{ \sqrt{3} }{2}}\), a następnie skorzystać z właściwości cosinusa: \(\displaystyle{ \cos x=-\cos\left( x+\pi\right)}\)
Chcesz to to mogę dokładniej wyjaśnić.

3.
\(\displaystyle{ \sin x \cos x = \frac{4}{5}}\)

Tutaj wygodniej jest skorzystać z faktu, że \(\displaystyle{ \sin2x=2\sin x\cos x}\)

\(\displaystyle{ \sin x \cos x = \frac{4}{5} \\
\frac{\sin2x}{2}=\frac{4}{5} \\
\sin2x=\frac{8}{5}}\)


No a nie istnieje sinus większy od \(\displaystyle{ 1}\).

Co do Twojego rozwiązania - jeśli cosinus byłby równy \(\displaystyle{ 0}\), to wtedy \(\displaystyle{ \sin \alpha \cos \alpha=0}\), no a tak być nie może, bo to jest (z założenia) równe cztery piąte. Więc to założenie jest dobre.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Zwijanie rozwiązań równań i ukryte cosinusy

Post autor: piasek101 »

2.
233864.htm
ODPOWIEDZ