Poprawny zapis.

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
ceanseer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 9 mar 2010, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Poprawny zapis.

Post autor: ceanseer »

Chodzi mi o poprawny zapis:

Kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) jest ostry i \(\displaystyle{ \cos \alpha = \frac{3}{4}}\). Wtedy \(\displaystyle{ \sin \alpha}\) jest równy:

\(\displaystyle{ \sin \alpha = \frac{x}{4}}\)

\(\displaystyle{ x ^{2} + 3^{2} = 4^{2}}\)

\(\displaystyle{ x^{2} = 7}\)

\(\displaystyle{ x = \sqrt{7}}\)

czy

\(\displaystyle{ x = \sqrt{7} \vee x = -\sqrt{7}}\)

Wiem, że stosunek długości nie może być ujemny. W jaki sposób to zapisać?

\(\displaystyle{ x: x \in (0;+ \infty )}\) ?
Ostatnio zmieniony 19 lip 2016, o 00:28 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Santiago A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 22 sty 2016, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zaragoza
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 51 razy

Poprawny zapis.

Post autor: Santiago A »

Z jedynki trygonometrycznej otrzymujemy tożsamość \(\displaystyle{ \sin^2 \alpha = 1 - \cos^2 \alpha}\), zatem (w naszym przypadku) \(\displaystyle{ 4 \sin \alpha = \sqrt 7}\) lub \(\displaystyle{ 4 \sin \alpha = -\sqrt 7}\). Ale kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) był ostry, skąd wnioskujemy, że drugi przypadek jest niemożliwy.

Rozwiązanie zadania matematycznego nie polega na wypełnieniu kartki ciągiem mądrych znaczków, od tego sa słowa, by z nich korzystać.
ceanseer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 9 mar 2010, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Poprawny zapis.

Post autor: ceanseer »

Santiago A pisze:Z jedynki trygonometrycznej otrzymujemy tożsamość \(\displaystyle{ \sin^2 \alpha = 1 - \cos^2 \alpha}\), zatem (w naszym przypadku) \(\displaystyle{ 4 \sin \alpha = \sqrt 7}\) lub \(\displaystyle{ 4 \sin \alpha = -\sqrt 7}\). Ale kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) był ostry, skąd wnioskujemy, że drugi przypadek jest niemożliwy.

Rozwiązanie zadania matematycznego nie polega na wypełnieniu kartki ciągiem mądrych znaczków, od tego sa słowa, by z nich korzystać.
Powinienem liczyć to z jedynki trygonometrycznej, bo są ukazane tylko stosunki, a nie długości, więc nie mogę skorzystać z Pitagorasa (można, ale wtedy muszę podstawić x, jako długość). Dopiero jak chwilę posiedziałem, to zdałem sobie sprawę, że kąt jest ostry. A tych mądrych znaczków chciałbym się nauczyć.

Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Santiago A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 22 sty 2016, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zaragoza
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 51 razy

Poprawny zapis.

Post autor: Santiago A »

Mógłbyś zacząć rozwiązanie tak, jak wyżej: "niech

\(\displaystyle{ \sin \alpha = \frac x 4}\)

dla pewnego \(\displaystyle{ x}\), że \(\displaystyle{ 0 \le x \le 4}\)", alternatywnie: "dla pewnego \(\displaystyle{ x}\) z przedziału \(\displaystyle{ [0, 4]}\)" (pierwsza nierówność wynika z ostrości \(\displaystyle{ \alpha}\), druga - z tego, że sinus jest ograniczony), a na koniec skonfrontować dwie odpowiedzi z założeniami.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Poprawny zapis.

Post autor: piasek101 »

ceanseer pisze: Powinienem liczyć to z jedynki trygonometrycznej, bo są ukazane tylko stosunki, a nie długości, więc nie mogę skorzystać z Pitagorasa (można, ale wtedy muszę podstawić x, jako długość).
Możesz liczyć od razu biorąc do Pitagorasa czwórkę (bo właśnie masz stosunki i nie wpływa to na wynik) - dla formalistów piszesz ,,korzystam z trójkąta podobnego do tego z zadania".
ODPOWIEDZ