Wartość funkcji dla danych argumnetów

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
norbi1952
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy

Wartość funkcji dla danych argumnetów

Post autor: norbi1952 »

Podaj, dla jakich argumentów \(\displaystyle{ x \in \left\langle -3 \pi ; 3 \pi \right\rangle}\) funkcja \(\displaystyle{ f \left( x \right) =\cos x}\) przyjmuje wartość:
c) \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{2} }{2}}\)

Doszedłem do tego, że jest to cosinus \(\displaystyle{ 45}\) stopni, czyli \(\displaystyle{ \frac{1}{4} \pi}\). Mam natomiast problem z wyznaczeniem tych argumentów. Czy konieczne jest rysowanie i zaznaczanie punktów? Wydaje mi się, że jest to zbyt czasochłonne i dość niedokładne.

Z góry dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2016, o 09:22 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Wartość funkcji dla danych argumnetów

Post autor: bakala12 »

Takie zagadnienia wystarczy roztrzygać dla przedziału \(\displaystyle{ \left[0,2\pi \right]}\), ponieważ funkcja cosinus jest okresowa o okresie podstawowym \(\displaystyle{ 2\pi}\). W tym przedziale równanie \(\displaystyle{ \cos x = \frac{\sqrt{2}}{2}}\) ma dwa rozwiązania: \(\displaystyle{ x=\frac{\pi}{4}}\) oraz \(\displaystyle{ \frac{3\pi}{4}}\). Teraz wykorzystujemy to że funkcja cosinus jest okresowa i stwierdzamy, że jeśli \(\displaystyle{ x}\) jest rozwiązaniem, to \(\displaystyle{ x+2k\pi}\), gdzie \(\displaystyle{ k \in \mathbb{Z}}\), też jest rozwiązaniem. Wypisanie wszystkich rozwiązań w przedziale \(\displaystyle{ left[-3pi, 3pi
ight] pozostawiam Tobie. W razie problemów będziemy podpowiadać dalej.}\)
ODPOWIEDZ