Paralaksa wyznaczenie odległości

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
HannLee
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2016, o 20:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ryczówek
Podziękował: 1 raz

Paralaksa wyznaczenie odległości

Post autor: HannLee »

Witam, ostatnia w szkole dowiedziałem się o zjawisku jakim jest paralaksa. Niestety nauczyciel dokładnie tego nie wytłumaczył i mam problem. Wstawiam to w forum matematycznym gdyż korzysta się tutaj z funkcji trygonometrycznych. Jak wiadomo w paralaksie mamy 'bazę' ( \(\displaystyle{ b}\)) oraz \(\displaystyle{ a}\) czyli odległość do danego obiektu. Gdy na przykład chciałbym oszacować odległość do jakiegoś przedmiotu np drzewa to przemieszczam się w bok o np 5 metrów, tak aby był kąt prosty. Jeden kąt to kąt prosty, drugi to kąt \(\displaystyle{ \pi}\), a trzeci to \(\displaystyle{ 90 - \pi}\) . I tutaj mam pytanie jak obliczyć te kąty bo aby dowiedzieć się x to musimy mieć kąt PI i baze, wtedy stosujemy tangens, wzór czyli \(\displaystyle{ \tg\pi= b/a}\) . Przekształcamy i wychodzi odległość. Więc jedynym problemem jest tutaj kąt, jak go obliczyć ?

Tutaj jest trójkąt tylko zamiast kąta \(\displaystyle{ \pi}\) jest \(\displaystyle{ \beta}\) i zamiast kąta \(\displaystyle{ 90 - \pi}\) jest \(\displaystyle{ \alpha}\) . Z góry dziękuję i proszę o wyjaśnienie, ponieważ bardzo mnie to ciekawi a za wszelkie braki wiedzy przepraszam

Ostatnio zmieniony 4 lut 2016, o 20:32 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
dziewczynka90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 1 lut 2016, o 12:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Pomógł: 20 razy

Paralaksa wyznaczenie odległości

Post autor: dziewczynka90 »

może Konto mierz innego pomysłu nie mam:P patrzysz się na drzewo to wiesz ze prosto, jakos ten kierunek se oznaczasz i potem patrzysz w która strone drzewo i jaki Kont pomiędzy tym co prosto przed siebie a drzewem po przesunieciu:D innego pomysłu brak^^-- 4 lut 2016, o 21:11 --poczytaj o tym:D

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dalmierz
To było używane na pancernikach wiesz takich jak ten niemiecki:P:P
HannLee
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2016, o 20:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ryczówek
Podziękował: 1 raz

Paralaksa wyznaczenie odległości

Post autor: HannLee »

Wiem o co chodzi i dzięki że podpowiedziałeś Właśnie wiem że można ten kąt alfa zmierzyć za pomocą urządzeń ale czy tak 'czysto' z kartki da się to wyliczyć, czysto matematycznie Bo w sumie jest też paralaksa geocentryczna i heliocentryczna i tu mnie zastanawia jak Ci z NASA mierzą te odległości kątowe

Np. w paralaksie heliocentrycznej
dziewczynka90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 1 lut 2016, o 12:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Pomógł: 20 razy

Paralaksa wyznaczenie odległości

Post autor: dziewczynka90 »

Nie jakieś "podpowiedziales" tylko podpowiedziałAAAm:P:P do kosmosu to są jakies super nad mocne komputery chyba kwatowe:D:P oglądaja se zdjęcia i wszystko widzą;p;p
Niewiem jak obliczyć Konta na kartce, to równanie z 2 niewiadomymi nie znamy ani Konta ani odległości bez pomiaru nieda sie chyba:P
HannLee
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2016, o 20:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ryczówek
Podziękował: 1 raz

Paralaksa wyznaczenie odległości

Post autor: HannLee »

No to dziękuję że podpowiedziałaś Poszperam, poszukam, może popytam i zobaczymy, może się da. Dzięki jeszcze raz .
ODPOWIEDZ