Liczenie sinusów

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
saslar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2016, o 22:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: google
Podziękował: 1 raz

Liczenie sinusów

Post autor: saslar »

Liczę pewne współczynniki i muszę rozwiązać to poniższe działanie. Najlepiej żeby można było jakoś te działanie skrócić, bo prostego wyniku nie ma. Wynik to \(\displaystyle{ 13.8496}\)

\(\displaystyle{ 3 \cdot \sin \frac{\pi}{5} + 4 \cdot \sin \frac{2\pi}{5}+ 5 \cdot \sin \frac{3\pi}{5} + 6 \cdot \sin \frac{4\pi}{5} =}\)

Korzystając ze wzorów redukcyjnych otrzymujemy

\(\displaystyle{ 3 \cdot \sin \frac{\pi}{5} + 4 \cdot \cos \frac{\pi}{10}+ 5 \cdot \cos \frac{\pi}{10} + 6 \cdot \sin \frac{4\pi}{5} =}\)
\(\displaystyle{ 3 \cdot \sin \frac{\pi}{5} + 9 \cdot \cos \frac{\pi}{10} + 6 \cdot \sin \frac{4\pi}{5} =}\)

Tylko tyle mi się udało. Dalej nie mam pomysłu.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Liczenie sinusów

Post autor: piasek101 »

Znamy wartości sinusa i cosinusa \(\displaystyle{ \frac{\pi}{5}}\) oraz \(\displaystyle{ \frac{2\pi}{5}}\) - zatem całe wyrażenie możemy policzyć dokładnie (nie rób mianownika 10).

Np
\(\displaystyle{ \frac{3}{5}=\frac{1}{5}+\frac{2}{5}}\)
saslar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2016, o 22:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: google
Podziękował: 1 raz

Liczenie sinusów

Post autor: saslar »

Skąd znamy wartości \(\displaystyle{ \frac{\pi}{5}}\) oraz \(\displaystyle{ \frac{2\pi}{5}}\)? Nie widzę w tabelce. Jest tylko \(\displaystyle{ \frac{\pi}{4}}\) czy \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}}\)
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Liczenie sinusów

Post autor: Milczek »

Można te wartości łatwo obliczyć korzystając z pięciokąta foremnego.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Liczenie sinusów

Post autor: piasek101 »

saslar pisze:Skąd znamy wartości \(\displaystyle{ \frac{\pi}{5}}\) oraz \(\displaystyle{ \frac{2\pi}{5}}\)? Nie widzę w tabelce. Jest tylko \(\displaystyle{ \frac{\pi}{4}}\) czy \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}}\)
Wpisz w google - ,,wartości funkcji trygonometrycznych" i powinny wyskoczyć (może zaraz wkleję link - ale na razie nie mam czasu).

[edit} Coś z forum :
157751.htm

+ coś mało czytelnego
... ash-cards/

(nie mogę znaleźć tego czego sam używałem - teraz mam komputer po spaleniu dysku)
saslar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2016, o 22:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: google
Podziękował: 1 raz

Liczenie sinusów

Post autor: saslar »

Te wartości łatwo obliczyć korzystając z pięciokąta foremnego, ponieważ w mianowniku jest 5. Dobrze rozumuję?

Jakby było np. 7 to nie można je obliczyć korzystając z pięciokąta foremnego?
ODPOWIEDZ