Równanie trygonometryczne pytanie (liceum)

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
egocentryk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 paź 2015, o 16:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Równanie trygonometryczne pytanie (liceum)

Post autor: egocentryk »

Mam równanie :
\(\displaystyle{ \sin (6 \pi + \alpha )=\sin 6 \pi \cdot \cos \alpha +\cos 6 \pi \cdot \sin \alpha =\sin \alpha}\)

i właśnie nie wiem dlaczego to równanie równa się \(\displaystyle{ \sin \alpha}\)

Podobnie w drugim:

\(\displaystyle{ \cos ( \pi + \alpha )= \cos \alpha \cdot \cos \pi - \sin \alpha \cdot \sin \pi = - \cos \alpha}\)

też właśnie nie wiem dlaczego jest to równe \(\displaystyle{ - \cos \alpha}\)

Proszę o pomoc
Ostatnio zmieniony 6 paź 2015, o 18:32 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak klamer [latex] [/latex] pomiędzy wyrażeniem matematycznym. Symbol mnożenia to \cdot.
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Równanie trygonometryczne pytanie (liceum)

Post autor: loitzl9006 »

\(\displaystyle{ \sin (6 \pi + \alpha )=\red\sin 6 \pi\black \cdot \cos \alpha +\blue\cos 6 \pi\black \cdot \sin \alpha =\sin \alpha}\)
to czerwone jest równe \(\displaystyle{ 0}\) - bo sinus każdej całkowitej wielokrotności \(\displaystyle{ \pi}\) jest równy właśnie \(\displaystyle{ 0}\)
niebieskie jest równe \(\displaystyle{ 1}\) - cosinus każdej parzystej wielokrotności \(\displaystyle{ \pi}\) jest równy \(\displaystyle{ 1}\)

W drugim wykorzystujemy to, że \(\displaystyle{ \cos\pi=-1}\) oraz \(\displaystyle{ \sin\pi=0}\)

Zobacz w google pod hasłem "wykres funkcji sinus i cosinus", i "okresowość funkcji trygonometrycznych"
egocentryk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 paź 2015, o 16:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Równanie trygonometryczne pytanie (liceum)

Post autor: egocentryk »

Już wiem, dziękuję bardzo Jakoś nie wpadłam, żeby zobaczyć i odczytać z wykresów
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Równanie trygonometryczne pytanie (liceum)

Post autor: piasek101 »

Dołożę - do argumentu każdej funkcji trygonometrycznej możesz dodać (lub odjąć) wielokrotność \(\displaystyle{ 2\pi}\) i ,,niczym się nie przejmować". Zatem w (1) ,,znikasz" \(\displaystyle{ 6\pi}\) (i nie musisz liczyć ze wzoru).

2) Poczytaj o wzorach redukcyjnych - tu o funkcjach argumentu \(\displaystyle{ \pi + \alpha}\).
ODPOWIEDZ