Równanie trygonometryczne (punkty przecięcia funkcji)

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
andor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 wrz 2015, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Internet

Równanie trygonometryczne (punkty przecięcia funkcji)

Post autor: andor »

Witam.
Mam pewne zadanie w którym muszę policzyć pole figury ograniczone przez oś \(\displaystyle{ OY}\) oraz
wykresami funkcji: \(\displaystyle{ y=\tg x}\) i \(\displaystyle{ y= \sqrt{2}\cos x}\)
Wiem że obie funkcje są okresowe, więc będą miały 'wiele' punktów przecięcia. Domyślam się że chodzi o ten jeden konkretny punkt. Policzenie całki nie sprawi mi problemu, natomiast jak mogę wyznaczyć \(\displaystyle{ x}\) ten punkt dla którego obie funkcje się przecinają.
\(\displaystyle{ \tg x = \sqrt{2}\cos x}\)
Wyjaśnił by mi ktoś na tym konkretnym przykładzie jak mogę to policzyć, bo jestem słaby z funkcji trygonometrycznych (mógłbym sobie wrzucić do pakietu matematycznego żeby mi wyznaczyło) ale chcę się nauczyć i dowiedzieć z jakich własności, tożsamości, sposobów(algorytmów postępowania), co konkretnie muszę umieć żeby tego typu równania trygonometryczne umieć rozwiązywać.
Pozdrawiam, z góry dziękuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2015, o 19:58 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Równanie trygonometryczne (punkty przecięcia funkcji)

Post autor: SlotaWoj »

Pomnóż obie strony przez \(\displaystyle{ \cos x}\) i zamień \(\displaystyle{ \cos^2x}\) na \(\displaystyle{ 1-\sin^2x}\).
ODPOWIEDZ