Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
asign123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 76 razy

Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Post autor: asign123 »

Witam
Jak się wyznacza zbiór wartości funkcji trygonometrycznej ?
Myślałem o pochodnych, tyle że dział trygonometrię miałem przed pochodnymi więc trzeba to było zrobić innym sposobem.

Zadanie brzmi :
Wyznacz zbiór wartości funkcji \(\displaystyle{ f}\) o dziedzinie \(\displaystyle{ D \in \left\langle 0, 2 \pi \right\rangle}\)
1) \(\displaystyle{ f(x) = 2\cos x - \cos 2x}\), przekształciłem do \(\displaystyle{ f(x) = -2\cos ^2x + 2\cos x}\)
2) \(\displaystyle{ f(x) = \cos 2x + 5\sin x + 7}\)

W pierwszym podpunkcie można w sumie podstawić za \(\displaystyle{ \cos x}\) dowolną zmienną, będzie równanie kwadratowe, obliczyć wierzchołek który będzie w tym przypadku maksimum, a minimum w nieskończoności. Co o tym myślicie ?

Drugie jeszcze nie wiem..
Ostatnio zmieniony 9 lip 2015, o 18:02 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
Poszukujaca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2775
Rejestracja: 21 maja 2012, o 23:32
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1019 razy
Pomógł: 166 razy

Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Post autor: Poszukujaca »

asign123 pisze: W pierwszym podpunkcie można w sumie podstawić za \(\displaystyle{ cosx}\) dowolną zmienną, będzie równanie kwadratowe, obliczyć wierzchołek który będzie w tym przypadku maksimum, a minimum w nieskończoności.
Tak, to dobry sposób.

W drugim przykładzie możesz tak samo. Wykorzystaj wzór na \(\displaystyle{ \cos 2 \alpha}\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Post autor: Jan Kraszewski »

asign123 pisze:Wyznacz zbiór wartości funkcji \(\displaystyle{ f}\) o dziedzinie \(\displaystyle{ D \in \left\langle 0, 2 \pi \right\rangle}\)
To zdanie nie ma sensu, bo dziedzina nie może należeć do przedziału, może co najwyżej być przedziałem.

JK
asign123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 76 razy

Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Post autor: asign123 »

Czyli równa się ?
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Post autor: Dilectus »

asign123 pisze:Czyli równa się ?
Tak, można powiedzieć, że dziedzina równa się jakiemuś przedziałowi, ale lepiej powiedzieć, że dziedziną jest ten przedział. Często dziedziną jest suma czy iloczyn kilku przedziałów i wtedy mówimy, że dziedziną jest suma czy iloczyn tych przedziałów.
asign123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 76 razy

Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Post autor: asign123 »

W pierwszym zadaniu źle napisałem, powinno być tak

\(\displaystyle{ f(x) = 2\cos x - \cos 2x = - 2\cos^2 x + 2 \cos x + 1}\)

Mam równanie kwadratowe, podstawiłem sobie \(\displaystyle{ t}\) za \(\displaystyle{ \cos x}\) obliczyłem wartość wierzchołka paraboli, czyli maksymalna wartość do naszego zbioru wartości funkcji, wyszło tak jak w Wolframie czyli \(\displaystyle{ \frac{3}{2}}\)
Ale dolna wartość funkcji kwadratowej z ujemnym współczynnikiem \(\displaystyle{ a}\) powinna być minus nieskończoność, a w wolframie dolna granica naszego zbioru wartości to \(\displaystyle{ -3}\)

O co chodzi ?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Post autor: pesel »

Chodzi o to, że:

\(\displaystyle{ -1 \le t=\cos x \le 1}\)
asign123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 76 razy

Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Post autor: asign123 »

Tak, tylko że dolna granica zbioru wartości ma wyjść\(\displaystyle{ -3}\)
Intuicyjnie jak mam tę funkcję\(\displaystyle{ f(x) = 2\cos x - \cos 2x}\) to odjąłbym najmniejsze wartości tych funkcji no i wtedy by wyszło \(\displaystyle{ -3}\), tyle że to raczej działanie na czuja, intuicyjnie, "bo tak mi się wydaje że będzie dobrze". Mógłby mi to ktoś rozjaśnić jak to się powinno robić ?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Post autor: kerajs »

A zwiniecie w kwadrat nie będzie wygodną postacią do wyznaczenia przeciwdziedziny?
1) \(\displaystyle{ f \left( x \right) = 2\cos x - \cos 2x=-2 \left( \cos x- \frac{1}{2} \right) ^2+ \frac{3}{2}}\)

2) \(\displaystyle{ f \left( x \right) = \cos 2x + 5\sin x + 7=-2 \left( \sin x- \frac{5}{4} \right) ^2+ \frac{89}{8}}\)

Edit:
Przepraszam za wtrącenie się z innym pomysłem.
1)
\(\displaystyle{ M=f\left( \cos x= \frac{1}{2} \right)=-2 \left( \frac{1}{2}- \frac{1}{2} \right) ^2+ \frac{3}{2}=\frac{3}{2}}\)
\(\displaystyle{ m=f\left( \cos x=-1 \right)=-2 \left( -1- \frac{1}{2} \right) ^2+ \frac{3}{2}=-3}\)

2)
\(\displaystyle{ M=f\left( \sin x= 1 \right)=-2 \left( 1- \frac{5}{4} \right) ^2+ \frac{89}{8}=11}\)
\(\displaystyle{ m=f\left( \sin x= -1 \right)=-2 \left( -1- \frac{5}{4} \right) ^2+ \frac{89}{8}=1}\)
Ostatnio zmieniony 10 lip 2015, o 21:34 przez kerajs, łącznie zmieniany 2 razy.
asign123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 76 razy

Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Post autor: asign123 »

1) parametr \(\displaystyle{ q = \frac{3}{2}}\) będzie wtedy maksem, ale co z minimum ?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Wyznaczanie zbioru wartości - jak ?

Post autor: pesel »

asign123 pisze:Tak, tylko że dolna granica zbioru wartości ma wyjść\(\displaystyle{ -3}\)
Skoro to jest parabola skierowana gałęziami do dołu to sprawdź wartości funkcji na na krańcach przedziału. No i szukamy najmniejszej wartości, a nie minimum funkcji.
ODPOWIEDZ