Określenie ćwiartki funkcji

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Micha1293
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 cze 2015, o 10:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Określenie ćwiartki funkcji

Post autor: Micha1293 »

Jak określić ćwiartkę funkcji \(\displaystyle{ \cos \left( \frac{\pi}{3} -2x \right)}\), jest mi to potrzebne żeby, np. zamienić na tą funkcję na sinus
Ostatnio zmieniony 6 cze 2015, o 11:16 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Określenie ćwiartki funkcji

Post autor: kropka+ »

Jaka jest dziedzina równania?
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Określenie ćwiartki funkcji

Post autor: Dilectus »

Co to jest, według Ciebie, ćwiartka funkcji? Czy chodzi Ci o to, że jej argument ma należeć do konkretnej ćwiartki?
jest mi to potrzebne żeby, np. zamienić na tą funkcję na sinus
Jeśli tak, to działaj na wzorach funkcji trygonometrycznych sumy (różnicy) kątów.

\(\displaystyle{ \cos \left( \frac{\pi}{3} -2x \right) =\cos \frac{\pi}{3}\cos 2x + \sin \frac{\pi}{3}\sin 2x= \frac{1}{2}\cos 2x- \frac{ \sqrt{3} }{2}\sin 2x= ...}\) itd.
Ostatnio zmieniony 6 cze 2015, o 11:16 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Micha1293
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 cze 2015, o 10:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Określenie ćwiartki funkcji

Post autor: Micha1293 »

Chciałbym zamienić cosinus na sinus przy pomocy wzorów redukcyjnych, tylko nie do końca wiem jak to zrobić, czyli że \(\displaystyle{ \cos \left( \frac{\pi}{3}-2x \right) = \sin \left( 2x+ \frac{\pi}{6} \right)}\)

-- 7 cze 2015, o 10:57 --

Doszedłem do wniosku że trzeba to zrobić w ten sposób: \(\displaystyle{ \cos( \frac{\pi}{3}-2x)=\cos( \frac{\pi}{2}- \frac{\pi}{6}-2x)=\sin( \frac{\pi}{6}+2x)}\). Jest on poprawny i czy trzeba zrobić założenie że \(\displaystyle{ 2x< \frac{\pi}{2}}\)?
Ostatnio zmieniony 6 cze 2015, o 12:12 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ