Sprawdzenie rachunków

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
pag15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 2 gru 2014, o 01:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 10 razy

Sprawdzenie rachunków

Post autor: pag15 »

Czy \(\displaystyle{ \cos ^2 \left( 4x \right) = 1-\sin ^2 \left( 4x \right) ?}\)


oto tok mojego rozumowania :

Skoro
\(\displaystyle{ \cos \left( 2x \right) = \cos ^2 \left( x \right) - \sin ^2 \left( x \right)}\)
\(\displaystyle{ \cos \left( 4x \right) = \cos ^2 \left( 2x \right) - \sin ^2 \left( 2x \right)}\)
to
\(\displaystyle{ \cos ^2 \left( 4x \right) = \left[ \cos ^2 \left( 2x \right) - \sin ^2 \left( 2x \right) \right] ^2 = \cos ^4 \left( 2x \right) +\sin ^4 \left( 2x \right) - 2 \left[ \sin ^2 \left( 2x \right) \cos ^2 \left( 2x \right) \right] = \left[ \cos ^2 \left( 2x \right) + \sin ^2 \left( 2x \right) \right] ^2 - 4\cos ^2 \left( 2x \right) \sin ^2 \left( 2x \right) = 1 - \left[ 2\sin \left( 2x \right) \cos \left( 2x \right) \right] ^2 = 1-\sin ^2 \left( 4x \right)}\)

Nie jestem pewnien w obliczeniach, może ktoś mnie sprawdzić ?
Ostatnio zmieniony 1 maja 2015, o 09:33 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Sprawdzenie rachunków

Post autor: piasek101 »

Lepiej podstaw \(\displaystyle{ 4x=\alpha}\) i po zabawie.
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Sprawdzenie rachunków

Post autor: Dilectus »

Przecież jedynka trygonometryczna mówi, że

\(\displaystyle{ \sin^2\left( \text{czegośtam}\right)+\cos^2\left( \text{czegośtam}\right)=1}\)

dla wszystkich \(\displaystyle{ \text{cośtam}}\) na świecie.

Zauważył to już w IV w. p.n.e. niejaki Pitagoras.

ODPOWIEDZ