Założenia w równaniu

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Martin3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 kwie 2015, o 20:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclav
Podziękował: 3 razy

Założenia w równaniu

Post autor: Martin3k »

Witam . Mam takie zadanie Dla jakich \(\displaystyle{ \frac{1}{2 \tgx} ,\cos x, \sin x}\) w podanej kolejności są kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego?

Doszedłem do momentu \(\displaystyle{ \cos^{2} x =\frac{\sin x}{2 \tg x}}\) i moje pytanie brzmi : Czy trzeba wyznaczyć jakieś założenia( jak tak to jakie, i dlaczego ) odnośnie dziedziny ,czy poprostu mogę liczyć dalej ?
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2015, o 00:14 przez Zahion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Założenia w równaniu

Post autor: Zahion »

Poprawiłem Twoją wiadomość, sprawdz Latex.
Skoro masz tangensa i masz wyrażenie w liczniku, to na pewno przydałoby się. Natomiast nie wiem po co cały ten ambaras. Skorzystaj z własności ciągu geometrycznego ( iloczyn pierwszego i trzeciego wyrazu jest kwadratem drugiego ), czyli \(\displaystyle{ \frac{1}{2} \sin x = \cos^{2} x}\) Teraz rozpisz cosinusa z jedynki trygonometrycznej i masz równanie kwadratowe.
Jakuss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 1 gru 2014, o 18:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Pomógł: 11 razy

Założenia w równaniu

Post autor: Jakuss »

A nie powinno być \(\displaystyle{ \cos^2 x= \frac{\sin x}{2\tg x}= \frac{\sin x}{2 \frac{\sin x}{\cos x} }= \frac{1}{2}\cos x}\)?
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2015, o 13:04 przez Zahion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
ODPOWIEDZ