Równanie cosinusa - matura - pytanie

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
Girion23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 15 razy

Równanie cosinusa - matura - pytanie

Post autor: Girion23 »

Mam równanie \(\displaystyle{ \cos x = 0}\)

Wyszło mi \(\displaystyle{ x \in { \frac{ \pi }{2} +2k \pi , - \frac{ \pi }{2} +2k \pi }}\)

w arkuszu jest natomiast tylko \(\displaystyle{ \frac{ \pi }{2} +2k \pi}\).


Czy napisanie dwóch wyników na maturze jest błędem, bo za dokładnie ten jeden wynik w odpowiedziach jest 1 punkt, czyli mogą tego nie uznać.


I czemu w podręczniku Pazdry 2 są napisane po dwa wyniki w funkcjach sinus i cosinus.

W cosinusie jest: \(\displaystyle{ x+2k\pi}\) oraz \(\displaystyle{ -x+2k\pi}\), a sinusie: \(\displaystyle{ x+2k\pi}\) oraz \(\displaystyle{ \pi -x +2k\pi}\)?

A w tangensie jest jeden wynik.

Czemu w arkuszu jest inaczej, a w książce inaczej? Wybaczcie, że się pytam może wg was takich głupot, ale sam się uczę do matury i nie mam kogo się spytać "w realu".
rafalpw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2203
Rejestracja: 15 lis 2012, o 00:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 526 razy

Równanie cosinusa - matura - pytanie

Post autor: rafalpw »

W arkuszu jest błędna odpowiedź. Twoja jest prawidłowa, co można zapisać tak:
\(\displaystyle{ x={ \frac{ \pi }{2} +2k \pi \vee x= - \frac{ \pi }{2} +2k \pi }}\) dla pewnego \(\displaystyle{ k \in \mathbb{Z}}\) , co jest równoważne temu: \(\displaystyle{ x={ \frac{ \pi }{2} +k \pi}\) dla pewnego \(\displaystyle{ k \in \mathbb{Z}}\) .
Awatar użytkownika
Poszukujaca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2775
Rejestracja: 21 maja 2012, o 23:32
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1019 razy
Pomógł: 166 razy

Równanie cosinusa - matura - pytanie

Post autor: Poszukujaca »

Aby lepiej to zrozumieć, możesz zaznaczyć sobie rozwiązania tych równań na osi liczbowej. , wtedy zobaczysz, że się pokrywają.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Równanie cosinusa - matura - pytanie

Post autor: szachimat »

A ja myślę, że w arkuszu jest (a przynajmniej powinno być) \(\displaystyle{ \frac{ \pi }{2} +k \pi}\), a nie \(\displaystyle{ \frac{ \pi }{2} +2k \pi.}\), a wtedy będzie to równoważne dwóm rozwiązaniom.
ODPOWIEDZ