Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
azalut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 27 kwie 2014, o 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: azalut »

Cześć wszystkim
Robie zadania z trygonometrii, równania i nierówności obecnie. Zastanawia mnie jedna rzecz - na matematyce uczono mnie, że mając np. ułamek jakiś piętrowy i w mianowniku sinx, cosx albo jakiś gorszy krzaczek z funkcjami trygonometrycznymi, to "nie wolno mnożyć przez to co w mianowniku bo funkcje trygnometryczne mogą być równe 0"
tzn w przypadku gdy mam:

\(\displaystyle{ \frac{\cos x}{1-\sin x} + \frac{1-\sin x}{\cos x} = 4}\)

Nie moge sobię pomnożyć całego równania razy:

\(\displaystyle{ / \cdot \left( 1-\sin x\right)\cos x}\)
bo to może dać w mianowniku 0. Jednak to znacznie utrudnia mi robienie tych równości, a jak patrze na odpowiedzi gdzieś w internecie to ludzie mnożą swobodnie i nawet dziedziny nie określają i odpowiedzi wychodzą dobrze

nie wiem czy to poprawne/niepoprawne albo poprawne ale ryzykowne

może mnie ktoś uświadomić? obecnie robie ten przykład który właśnie podałem wyżej i wychodzą mi niezłe bzdury

dzięki

edit:
chyba, że zrobie na początku dziedzinę równania i rozwiąże mnożąc sobie do woli, a na końcu z tych x-ów które mi wyjdą wyklucze te które nie należą do dziedziny
Ostatnio zmieniony 25 mar 2015, o 17:41 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Symbol mnożenia to \cdot.
Lafoniz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 7 kwie 2014, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 4 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: Lafoniz »

bo to może dać w mianowniku 0. Jednak to znacznie utrudnia mi robienie tych równości, a jak patrze na odpowiedzi gdzieś w internecie to ludzie mnożą swobodnie i nawet dziedziny nie określają i odpowiedzi wychodzą dobrze
Dobre odpowiedzi przy takiej metodzie rozwiązywania to po prostu kwestia szczęścia, którego nie będziesz mógł mieć zawsze, w ogóle działanie na funkcjach bez określenia dziedziny jest bezsensowne.
nie wiem czy to poprawne/niepoprawne albo poprawne ale ryzykowne
Niepoprawne i ryzykowne, ale większość osób i tak będzie znała jedynie algorytmy rozwiązywania pewnych problemów a nie matematykę. Dziedzinę zawsze trzeba znać, żeby w ogóle zacząć działać.
może mnie ktoś uświadomić? obecnie robie ten przykład który właśnie podałem wyżej i wychodzą mi niezłe bzdury
Z pewnością na początku warto określić dziedzinę na której w ogóle zamierzasz pracować, po drugie warto zauważyć, że po lewej stronie równania dodajesz do siebie odwrotności.

Chciałeś dowiedzieć się czegoś na temat operacji związanych z mianownikiem i funkcjami trygonometrycznymi, ale ja nie jestem do końca pewien. Znam natomiast świetną praktyczną metodę, która mówi Ci czy dane przekształcenie było równoważne.

Wystarczy skorzystać z podanego przeze mnie linka do "wolframa", wpisać równanie i jego przekształconą formę, jeżeli otrzymasz te same rozwiązania to znaczy, że przekształcenie było równoważne, co nie zmienia faktu, że i tak należy się dowiedzieć dlaczego.

azalut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 27 kwie 2014, o 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: azalut »

no dobra @Lafoniz tylko jesli to mnożenie jest niepoprawne to w takim razie jak zrobić to równanie? bo inaczej niż mnożeniem nic konkretnego nie moge wymyślić

może bardziej chciałbym wiedzieć jak podejść do rozwiązywania piętrowych równań albo sytuacji w których mam okazje i jest mi wygodnie pomnożyć ale nie moge?

a nie jest tak, że okreslając dziedzinę, a potem wykluczająć x-y nienależace do dziedziny możemy mnożyc przez te mianowniki?

w tym roku matura i dlatego muszę to umieć zrobić bez pomocy jak np. internet ale dzięki za link skorzystam
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: szachimat »

Nie wiem, kto Ci tak naopowiadał, że nie można mnożyć przez mianownik. Chyba, że plącze Ci się teoria związana z dzieleniem, bo czynność ta może rzeczywiści dać 0 w mianowniku.
Natomiast na maturze nie musisz się bać - spokojnie mnóż przez mianownik. Na koniec tylko pamiętaj o uwzględnieniu dziedziny z przykładu wyjściowego.
azalut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 27 kwie 2014, o 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: azalut »

@szachimat
tak sobie myśle.. bo gdybym miał zadanie gdzie w mianowniku byłby np \(\displaystyle{ \sin x}\) i chciałbym zrobić
\(\displaystyle{ /\cdot \sin x}\)
a \(\displaystyle{ \sin x}\) może przyjąć wartość \(\displaystyle{ 0}\) to wtedy wymnoże przez zero

czy coś źle myśle?

ale jesli moge mnożyc przez mianownik na maturze i potem dziedziną wykluczyć to kamień z serca

a mógłbyś troche dokładniej powiedzieć o co chodzi z tym dzieleniem gdzie może dać \(\displaystyle{ 0}\)? jakis prosty przykład?
Ostatnio zmieniony 26 mar 2015, o 10:27 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Konradek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 29 lis 2011, o 20:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 20 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: Konradek »

Jeżeli w mianowniku masz np. \(\displaystyle{ \sin x}\) to podstawową rzeczą jest wykluczenie z dziedziny tych argumentów, dla których \(\displaystyle{ \sin x=0}\), co powoduje, że w takim przykładzie \(\displaystyle{ \forall _{x \in D} \sin x \neq 0}\), czyli możesz pomnożyć.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: szachimat »

azalut pisze:@szachimat
tak sobie myśle.. bo gdybym miał zadanie gdzie w mianowniku byłby np sinx i chciałbym zrobić
\(\displaystyle{ /\cdot \sin}\)
a sinx może przyjąć wartość 0 to wtedy wymnożę przez zero
Możesz spokojnie mnożyć, bo ten sinus nie może przyjąć wartości 0, jako że jest w mianowniku - ten fakt wykluczysz ustalając właśnie dziedzinę.
azalut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 27 kwie 2014, o 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: azalut »

ten fakt wykluczysz ustalając właśnie dziedzinę.
i o tym właśnie pomyślałem jak zrobiłem edit do głównego posta - przeciez wyklucze to w dziedzinie

a jak z tym przykładem jesli chodzi o dzielenie, gdzie dałoby to zero?
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: szachimat »

Nigdy nie dziel przez coś co zawiera zmienną "x", jeżeli nie masz pewności, że jest to wyrażenie różne od zera.
I jeszcze zerknij na inne operacje, o których napisałem tutaj: viewtopic.php?f=135&t=384983

PS
Nie edytuj w przyszłości wyjściowego postu, bo jeżeli ktoś odpisuje na bieżąco, to już drugi raz nie czyta tego co wyżej. A to może doprowadzić do nieporozumień - lepiej pisać w kolejnym poście swoje poprawki.
azalut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 27 kwie 2014, o 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: azalut »

@szachimat
dzięki! wiele mi pomogłeś
dużo mądrego tam piszesz w tym linku który podesłałeś

co do edycji, udzielam się dużo na innym forum o troche innej tematyce i tam raczej nacisk na edycję, stąd mam przyzwyczajenie ale zapamiętam jak się tu pisze
Awatar użytkownika
Michalinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 495
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 104 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: Michalinho »

Co do mnożenia przez mianownik, to rzeczywiście w równaniach można, pamiętając na początku o dziedzinie. Myślę, że pomyliło ci się z zasadą dotyczącą nierówności, bo wtedy nie wiesz czy mianownik jest dodatni czy ujemny, a to ma znaczenie. W nierównościach nie wolno mnożyć przez zmienną
azalut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 27 kwie 2014, o 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: azalut »

@Michalinho aa! faktycznie, w nierównościach nie moge czegoś takiego zrobić
wtedy wszystko na 1 strone i upraszczać ile się da?
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: szachimat »

Albo możesz mnożyć przez mianownik podniesiony do kwadratu.
azalut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 27 kwie 2014, o 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy

Kiedy można mnożyć/dzielić przez mianownik w funk. trygon?

Post autor: azalut »

aa fakt, za późno już i trochę mi się myślenie wyłączyło chyba.. trzeba odespać
jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia
ODPOWIEDZ