wartość najmniejsza i największa funkcji

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
krotka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 17 paź 2010, o 12:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: pl
Podziękował: 12 razy

wartość najmniejsza i największa funkcji

Post autor: krotka »

Mam nadzieję że umieściłam temat w dobrym miejscu. Zadanie polega na wyznaczeniu najmniejszej i największej wartości funkcji \(\displaystyle{ f \left( x \right) =\sin 2x+\cos 2x}\). Mamy tu funkcje trygonometryczne ale zabrałam się za to przekształcając funkcję do postaci kwadratowej korzystając ze wzoru na \(\displaystyle{ \cos 2x}\) otrzymując:
\(\displaystyle{ f \left( x \right) =2\sin ^{2}x+\sin 2x+1}\).
Następnie zastosowałam podstawienie \(\displaystyle{ t=\sin 2x}\), \(\displaystyle{ t \in \left\langle -1,1\right\rangle}\)
Czy w ogóle dobrze się za to zabieram?
Ostatnio zmieniony 12 mar 2015, o 11:47 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

wartość najmniejsza i największa funkcji

Post autor: kerajs »

krotka pisze:Mam nadzieję że umieściłam temat w dobrym miejscu. Zadanie polega na wyznaczeniu najmniejszej i największej wartości funkcji \(\displaystyle{ f(x)=\sin 2x+\cos 2x}\). Mamy tu funkcje trygonometryczne ale zabrałam się za to przekształcając funkcję do postaci kwadratowej korzystając ze wzoru na \(\displaystyle{ \cos 2x}\) otrzymując:
\(\displaystyle{ f(x)=2\sin ^{2}x+\sin 2x+1}\).
Następnie zastosowałam podstawienie \(\displaystyle{ t=\sin 2x}\), \(\displaystyle{ t \in \left\langle -1,1\right\rangle}\)
Czy w ogóle dobrze się za to zabieram?
Zależy co będzie dalej . Zwinięcie trójmianu do postaci kanonicznej może pomóc.

Najszybszy sposób to
\(\displaystyle{ f(x)=\sin 2x+\cos 2x= \sqrt{2} \left(\cos \frac{ \pi }{4} \sin 2x+ \cos 2x \sin \frac{ \pi }{4}\right)= \sqrt{2}\sin (2x+ \frac{ \pi }{4} )}\)
Ostatnio zmieniony 12 mar 2015, o 14:45 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
krotka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 17 paź 2010, o 12:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: pl
Podziękował: 12 razy

wartość najmniejsza i największa funkcji

Post autor: krotka »

Istotnie, będzie prościej Dziękuję w taki razie temat mógłby zostać przeniesiony do trygonometrii;)
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

wartość najmniejsza i największa funkcji

Post autor: szachimat »

krotka pisze:Mam nadzieję że umieściłam temat w dobrym miejscu. Zadanie polega na wyznaczeniu najmniejszej i największej wartości funkcji \(\displaystyle{ f \left( x \right) =\sin 2x+\cos 2x}\). Mamy tu funkcje trygonometryczne ale zabrałam się za to przekształcając funkcję do postaci kwadratowej korzystając ze wzoru na \(\displaystyle{ \cos 2x}\) otrzymując:
\(\displaystyle{ f \left( x \right) =2\sin ^{2}x+\sin 2x+1}\).
Następnie zastosowałam podstawienie \(\displaystyle{ t=\sin 2x}\), \(\displaystyle{ t \in \left\langle -1,1\right\rangle}\)
Czy w ogóle dobrze się za to zabieram?
Po pierwsze - postać kwadratowa jest trochę inna (coś gubisz).
Po drugie - nie możesz tutaj zrobić podstawienia, bo masz inne argumenty
krotka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 17 paź 2010, o 12:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: pl
Podziękował: 12 razy

wartość najmniejsza i największa funkcji

Post autor: krotka »

tylko jeszcze jedna uwaga...zapomniałam dodać, że należy wyznaczyć wartość największą i najmniejszą podanej funkcji w przedziale \(\displaystyle{ \left\langle 0, \frac{\pi}{2} \right\rangle}\)...
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

wartość najmniejsza i największa funkcji

Post autor: Dilectus »

krotka, popatrz, jaką największą i najmniejszą wartość przyjmuje funkcja \(\displaystyle{ f(x)= \sqrt{2}\sin \left( 2x+ \frac{ \pi }{4}\right)}\) w przedziale \(\displaystyle{ \left\langle 0, \ \frac{\pi}{2} \right\rangle}\)

Weż pod uwagę to, że sinus czegokolwiek zawsze leży w przedziale \(\displaystyle{ \left\langle -1, \ 1\right\rangle}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

wartość najmniejsza i największa funkcji

Post autor: Premislav »

Z góry można też szybko ograniczyć dzięki wykorzystaniu jedynki trygonometrycznej i nierówności między średnią kwadratową a średnią arytmetyczną: \(\displaystyle{ \frac{1}{ \sqrt{2} }= \sqrt{ \frac{\sin^{2}2x+\cos^{2}2x}{2} } \ge \frac{\sin 2x+\cos 2x}{2}}\), toteż \(\displaystyle{ \sin 2x+\cos 2x \le \sqrt{2}}\), równość zachodzi np. dla \(\displaystyle{ x=y= \frac{\pi}{8}}\)
Ale pomysł kerajsa jest fajny.
ODPOWIEDZ