Dlaczego (cosa - sina) jest ujemne?

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
waxta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 8 sty 2015, o 18:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Narnia
Podziękował: 1 raz

Dlaczego (cosa - sina) jest ujemne?

Post autor: waxta »

Siema.
Mam zadanie, które brzmi: Wiedząc, że \(\displaystyle{ \sin\alpha + \cos\alpha = \frac{1}{5}}\) dla \(\displaystyle{ \alpha\in\left( \frac{ \pi }{2}, \pi \right)}\), oblicz \(\displaystyle{ \cos\alpha - \sin\alpha}\). Wykonałem to zadanie, wyszło mi \(\displaystyle{ \frac{7}{5}}\) ale w odpowiedziach jest napisane, że powinno być \(\displaystyle{ - \frac{7}{5}}\). Nie wiem, dlaczego ten minus. Domyślam się, że chodzi o ten przedział w treści zadania, oraz że jest to druga ćwiartka (w drugiej ćwiartce jest sinus dodatni, ale tu przecież jest różnica dwóch funkcji trygonometrycznych). Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?
gryxon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 311
Rejestracja: 30 gru 2011, o 02:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Puławy
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 53 razy

Dlaczego (cosa - sina) jest ujemne?

Post autor: gryxon »

Zakładam, że doszłaś do tego że: \(\displaystyle{ (\cos{\alpha}-\sin{ \alpha })^2=\frac{49}{25}}\)

Wynik wyrażenia \(\displaystyle{ \cos{\alpha}-\sin{ \alpha }}\) może się równać \(\displaystyle{ \pm \frac{7}{5}}\)

Ale jak słusznie zauważyłaś \(\displaystyle{ \sin{\alpha} \ge 0 \ \wedge \ \cos\alpha} \le 0}\)

Więc wyrażenie: \(\displaystyle{ \cos{\alpha}-\sin{\alpha}\le0}\)
ODPOWIEDZ