Przekszałcenie równania z f. trygonometrycznymi

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
bogdyn919
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 1 gru 2010, o 17:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Podziękował: 1 raz

Przekszałcenie równania z f. trygonometrycznymi

Post autor: bogdyn919 »

Dzień dobry . Mam prośbę o pomoc w zrozumieniu jak dojść do rozwiązania w tym zadaniu bez treści ale szkopuł tkwi w tym że mam do wyznaczenia X , Y znając wartość wielkości Z . Może napiszę od razu w czym jest problem ,w równaniu podwójnym występują dwie niewiadome i funkcję trygonometryczne z trzema różnymi argumentami . Może żeby nie przesadzać z jakimiś wielkimi układami równań poproszę o link z podobnym zadaniem .


\(\displaystyle{ Zcos \alpha = Xcos \alpha _{1} + Ycos \beta}\)

\(\displaystyle{ Zsin \alpha = Xsin \alpha _{1} + Ysin \beta}\)

Rozwiązanie wygląda tak :

\(\displaystyle{ X= \frac{Z}{cos \alpha _{1} }\left( cos \alpha - \frac{sin \alpha -cos \alpha tg \alpha _{1} }{sin \beta -cos \alpha tg \alpha _{1}} \right)}\)


\(\displaystyle{ Y= \frac{Z(sin \alpha -cos \alpha tg \alpha _{1} )}{sin \beta -cos \beta tg \alpha _{1} }}\)
Ostatnio zmieniony 27 lut 2015, o 20:10 przez bogdyn919, łącznie zmieniany 2 razy.
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

przekszałcenie równania z F.trygonometrycznymi

Post autor: chris_f »

To, że występują funkcje trygonometryczne z różnymi argumentami i jakaś znana wartość \(\displaystyle{ Z}\) nic nie zmienia.
Tak czy inaczej są to po prostu stałe i należy je traktować jako liczby.
Przykładowo, czy miałbyś problem z rozwiązaniem układu równań ?
\(\displaystyle{ \begin{cases}3x+5y=4\\ 2x-4y=11\end{cases}}\)
Mam nadzieję, że nie.

To teraz wyobraź sobie, że zamiast trójki w pierwszym masz \(\displaystyle{ \cos\alpha_1}\), zamiast piątki \(\displaystyle{ \cos\beta}\), zamiast czwórki \(\displaystyle{ Z\cos\alpha}\) itd.
Traktuj te wyrażenia jako liczby i dojdziesz do tego wyniku.
ODPOWIEDZ